Kot wychodzący czy niewychodzący – oto istotne pytanie dla posiadaczy kotów
Czy koty potrzebują swobodnego poruszania się po okolicy, czy lew kanapowy może być szczęśliwy?
Temat odwiecznych dyskusji – co jest lepsze dla naszych futrzaków? Uznaliśmy, że położymy kres tym sporom raz na zawsze. Warto poświęcić tej kwestii post na blogu.
Co trzeba wziąć pod uwagę przy opiece nad różnymi typami kotów
Chcesz, aby twój kot był szczęśliwy i aby mógł żyć zgodnie z naturą? Niczym nieskrępowane, robiące, co im się żywnie podoba, czujące muśnięcie słońca na futrze – tak żyją koty, które swobodnie wychodzą na zewnątrz. Ale jednocześnie chcesz zachować ostrożność – bezpieczeństwo przede wszystkim! – i uniknąć sytuacji, w której twojemu pupilkowi stanie się krzywda?
– Zastanów się więc nad poniższymi kwestiami:
Unikaj przeprowadzek i zmian miejsc pobytu
Czy chcesz albo musisz często się przeprowadzać? Koty nie lubią przeprowadzek i często wracają na pierwotnie zajmowany teren, nawet jeśli znajduje się kilka kilometrów od nowego domu. Ważne, aby wychodzące na zewnątrz koty, zawsze mogły znaleźć drogę do domu.
Czy dane otoczenie nadaje się dla kotów?
W jakiej okolicy położony jest dom, do którego przeprowadzasz się z kotem?
Mieszkasz na wsi, czy w mieście? Przy ruchliwej trasie czy w willowej dzielnicy z lat 30-tych, gdzie każdy dom ma swój ogród? Spokojna okolica, w otoczeniu natury i dom, do którego kot zawsze może wejść bez problemu, to miejsce idealne.
Czy koty wychodzące mogą być zagrożone?
Wolność ma jednak swoją cenę dla kotów, które wychodzą poza dom. Czasami kot przypłaca swobodę życiem.
W świecie zewnętrznym czyhają niebezpieczeństwa, które nie istnieją w domowym zaciszu. Sprzeczki i bójki z innymi kotami, zwierzętami, wypadki i choroby. Niestety niektóre koty mogą stać się ofiarami ludzi, którzy nienawidzą kotów.
Ulice i ruch uliczny
Największym niebezpieczeństwem dla kotów wychodzących poza teren domu jest ruch uliczny. Podczas swoich wędrówek koty pokonują duże odległości i nawet, jeśli bezpiecznie przechodzą przez uliczkę przed domem, nie ma gwarancji, że będą trzymać się z dala od głównych dróg. Starsi, doświadczeni wędrownicy też mogą źle oszacować sytuację i wpaść pod samochód.
Lasy, drapieżniki i kłusownicy
Są lasy, w których myśliwi regularnie strzelają do bezdomnych kotów. Nasz futrzak może również natknąć się w lesie na dzikie koty albo drapieżniki, nie mówiąc już o kłusownikach, którzy usuwają takie „drapieżniki” jak koty, aby chronić inne dzikie zwierzęta.
Brak bliskości natury
Koty są łowcami, więc na wolności folgują swoim instynktom. Ale nawet najbardziej ambitni łowcy stracą chęć na polowania, jeśli będą mieszkać w środku miasta, w sterylnym betonowym otoczeniu albo przy wjeździe na autostradę. Nie będzie tu zbyt wielu zwierząt, które można upolować.
Obce terytoria i inne zwierzęta domowe
Gdy poruszający się po okolicy kot wejdzie na obcy teren, może dojść do bitwy o terytorium. Zanim zostanie ustalona hierarchia, może być ostro – obrażenia ciała niewykluczone. Twój kot musi nauczyć się kontaktów z innymi zwierzętami, jakie mogą stanąć mu na drodze. W przeciwnym razie wszyscy mogą mieć problem.
Jeśli kot raz posmakuje wolności, zawsze będzie z niej korzystał
Możesz spróbować przekonać domowego kota, że świat poza domem jest ciekawy, ale raczej nie odniesiesz sukcesu próbując zmienić w kanapowca zdeklarowanego włóczykija czy bezdomnego kota od dzieciństwa żyjącego na wolności.
Chociaż nowe życie wydaje się mieć wiele zalet, dla takiego zwierzęcia będzie jak więzienie:
Czy ptak w klatce śpiewa czy płacze?” – mówi chińskie przysłowie
Koty wychodzące czy niewychodzące: zalety i wady
Obydwa rozwiązania, czyli zarówno „wolny wybieg” jak i „zamknięcie w czterech ścianach” mają dla kota pewne zalety i wady. Jakie są pozytywne i negatywne strony kociej swobody?
KORZYŚCI
- W razie potrzeby można szybciej się załatwić
- Wytrenowane i ostre zmysły
- Pielęgnacja i wzmacnianie relacji
- Lepsza sprawność fizyczna
- Ruch służy dobrostanowi
Ale wałęsanie się po okolicy ma też negatywne strony:
WADY
- Możliwość przypadkowego zjedzenia szkodliwych substancji
- Pasożyty jako pasażerowie na gapę
- Przenoszenie chorób
- Możliwość odniesienia ran w walce
- Wypadki w ruchu ulicznym
Wskazówki dotyczące opieki nad kotami niewychodzącymi
Gdzie można chodzić na czterech łapach bez ryzyka albo narażenia na czyhające za rogiem niebezpieczeństwo?
Nawet na wsi, nasze kochane futrzaki nie są w pełni bezpieczne. Zwolennicy niewypuszczania kotów poza dom twierdzą, że kot nie potrzebuje wolności, jeśli w domu ma zapewnione wszystko, co zaspokaja jego naturę.
Ale co trzeba wziąć pod uwagę i wiedzieć, aby prawidłowo dbać o nasze kanapowe lwy?
Gdy nie udaje się przyzwyczaić kota wychodzącego na zewnątrz do przebywania wyłącznie w domu
Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż swobodnie żyjący kot dobrowolnie stanie się domatorem. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, ale wiele kotów, które są przyzwyczajone do życia na wolności, nie czuje się komfortowo w zamknięciu w czterech ścianach. Kompromisem jest umożliwienie im dostępu do środowiska poza domem i do przebywania w domowym zaciszu.
Odpowiednio przystosuj swój dom
Gdy do rodziny dołącza kociak, trzeba pomyśleć, jak zmienić dom w przyjazne dla niego miejsce. Jakie są ulubione kocie meble? Jakie urządzenia spowodują, że wnętrze będzie bardziej przyjazne dla domowego kota? Czy można mieć gustowne wyposażenie wnętrza, gdy ma się kota, czy też kocie meble muszą być zapyziałe i kosmate?
Odpowiednie kocie zabawki
Kocia nuda? Mogą się świetnie bawić tam, gdzie mieszkają!
Jeśli mają do dyspozycji odpowiednie zabawki, które wcale nie muszą być drogie.
Możesz zrobić je samodzielnie! Nie trzeba być specjalistą od majsterkowania. Jeśli nie masz dwóch lewych rąk, z pewnością sobie poradzisz. Jak? Przeczytaj nasze wskazówki i poznaj sztuczki.
Zapewnij kotu wystarczającą ilość bodźców
Koty przebywające na zewnątrz są codziennie poddawane różnym bodźcom zmysłowym: smakom, zapachom i dźwiękom. Koty domowe muszą zadowolić się ograniczoną i zawłaszczoną przez ludzi przestrzenią. Łatwo i w naturalny sposób możesz uatrakcyjnić kocią egzystencję:
1. Wykorzystaj w domu naturalne materiały dekoracyjne, takie jak kamień, glina czy drewno oraz rośliny, np. trawę morską czy mech.
2. Koty uwielbiają fontanny – najlepiej, aby w fontannie znajdowała się kula poruszana strumieniem wody albo małym wodospadem. Dostępne są także specjalne fontanny, z których koty mogą pić.
3.Rośliny domowe dla kotów: stwórz dla siebie i dla swojego pupila zieloną oazę. Możesz ustawić doniczki albo płytkie naczynia z roślinami, które przypadną kotu do gustu. Najlepiej sprawdzają się trawy, np. bambus, turzyca sztywna czy turzyca włosista. Nada się także kostrzewa popielata i piaskownica zwyczajna.
4. Nawet koty, które nigdy nie były na zewnątrz, uwielbiają dźwięki natury; mają to chyba zakodowane w podświadomości. Dobrym pomysłem jest puszczanie kotu nagranych odgłosów przyrody. Jednak nie za głośno: koty zwykle nie lubią głośnych, natrętnych dźwięków:
Zwracaj uwagę na higienę w domu
Upewnij się, że kot ma zawsze czystą kuwetę, którą chętnie odwiedzi:
- Opróżnij kuwetę i wyrzuć jej zawartość.
- Plastikową kuwetę umyj ciepłą wodą z neutralnym detergentem.
- Następnie wytrzyj kuwetę do sucha ręcznikiem lub ścierką.
- Odstaw suchą kuwetę na miejsce i wsyp czysty żwirek.
Czy mogę pozwolić na swobodne spacerowanie kotu, który wcześniej przebywał wyłącznie w domu?
Czy twój wyłącznie domowy kot powinien mieć możliwość swobodnego wychodzenia?
Niektóre koty lubią spacery na smyczy, jak psy. Lepszym rozwiązaniem są dodatkowe drzwiczki dla kota w postaci klapki w drzwiach.
Sezamie otwórz się! Montując klapkę w drzwiach, dajesz kotu możliwość otwierania drzwi do domu „jego własnym kluczem”.
Zapewnij kotu wystarczającą ilość bodźców
Źle się czujesz i nie możesz zająć się swoim futrzakiem? Albo marzysz o podróży – zatem wakacje z kotem czy bez?
Większość kotów nie przepada za podróżowaniem i woli, gdy ktoś się nimi zajmuje w dobrze im znanym otoczeniu; najlepiej jeśli będą to osoby, które zwierzę zna i lubi. Dzięki temu futrzak będzie bardziej zrelaksowany podczas waszej rozłąki.
Nauka zachowania w domu
Jeśli od najmłodszych lat będziesz uczyć kocię, jakich zachowań nie tolerujesz, wasze wspólne życie upłynie w harmonii.
Trudno oduczyć dorosłego kota pewnych złych zachowań szczególnie, że koty przywiązują się do rutyny i bywają uparte.
Wskazówki dotyczące opieki nad kotami wychodzącymi na zewnątrz
Na łonie dzikiej przyrody nie ma dwóch takich samych dni. Świat jest ogromnym placem zabaw, zapewniającym niewielką dawkę napięcia potrzebną myśliwym! Ciało jest w ciągłym ruchu, a umysł stawia czoła nowym wyzwaniom. Dzięki temu kot pozostaje zdrowy i aktywny.
Ale poza domem czają się niebezpieczeństwa. Co może sprawić, że życie w ciągłym ruchu będzie trochę bezpieczniejsze?
Czipowanie kota
Mikroczip wszczepiony przez weterynarza umożliwia śledzenie, dokąd udał się twój ulubieniec. Jeśli ktoś znajdzie twojego zaginionego kota, kod ukryty w mikroczipie pozwoli odczytać twoje dane, jako właściciela.
Szczepienie, sterylizacja/kastracja
Szczepienia przeciw wściekliźnie, kociej grypie, innym kocim chorobom, kociej białaczce, odrobaczanie i ochrona przed pasożytami to obowiązkowe punkty na liście dbania o zdrowie kotów wychodzących na zewnątrz. Jeśli kocur ma swobodnie przebywać poza domem, należy go wykastrować, a kocicę wysterylizować. Najlepiej omówić tę kwestię z weterynarzem.
Obroże dla kotów
Czy rozsądnym rozwiązaniem jest założenie kotu obroży, gdy zaczyna wychodzić poza dom? Przed wszystkim będzie to wyraźny znak, że kot nie jest bezpański i że ma swój dom. Niektórym kotom nie udaje się dotrzeć do domu właśnie z powodu obroży, która spowoduje obrażenia ciała albo uduszenie. A więc zapomnij o obroży!
Prawidłowe żywienie kotów wychodzących
Koty, które mogą wychodzić poza dom są zwykle bardzo aktywne i w ciągłym ruchu, więc potrzebują jedzenia, które zaspokoi ich potrzeby energetyczne. Poszukaj wysokojakościowej karmy o dużej zawartości składników odżywczych. Jeśli jednak twój kot od czasu do czasu stołuje się poza domem (np. u sąsiadów), możesz serwować mu mniejsze porcje.
Zabawki dla kotów wychodzących
Dostępne są zabawki dla kotów odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: komu są potrzebne? Przyroda oferuje mnogość bodźców, które zadowolą każdego kota! Szczególnie, gdy jest ciepło, ptaszki ćwierkają, a dookoła pełzają różne inne żyjątka. Koci rarytas: czegóż chcieć więcej!
Uwaga na koty i inne zwierzęta z sąsiedztwa
Gdy spotkają się wypuszczone z domu koty, różnie to bywa. Może nawet dojść do wymiany ciosów z obcymi.
Zwykle, jeśli zdarzy się to raz, zwierzęta będą się unikać w przyszłości.
Niestety, takiej sytuacji nie da się uniknąć, ale czworonogi załatwią sprawy między sobą.
Drzwiczki (klapki) dla kotów, drabinki dla kotów itp.
Jeśli w twoim domu mieszka kot, ale nie chcesz mieć stale otwartych drzwi, warto pomyśleć o zamontowaniu klapki albo drabinki dla kota.
Istnieją specjalne klapki z czytnikiem, które wpuszczają do domu tylko kota z przypisanym do czytnika czipem. W ten sposób unikniesz nieproszonych gości.
Koty zimą
Kot, który wychodzi na zewnątrz, może to robić przez cały rok – nawet zimą!
Pod warunkiem, że jest przyzwyczajony do przebywania na świeżym powietrzu i ma zimową okrywę. Bezwłose koty (sfinks) i małe kocięta raczej powinny zostać w domu.
Zadbaj, aby twój kot miał zawsze dostęp do schronienia pod dachem i pod chmurką, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku. Może to być garaż, szopa albo stara stodoła, gdzie schowa się przy niesprzyjającej pogodzie. Stwórz kotu przytulne miejsce, gdzie poczuje się dobrze, gdy pogoda będzie „pod psem”.
Czy kotom może być za zimno zimą?
Koty, które wychodzą na zewnątrz przez cały rok, doskonale przystosowują się do zimnych i ciepłych pór roku, zmieniając okrywę włosową. Gdy nadchodzi wiosna, kot zmienia okrywę włosową na rzadszą, a jesienią pokrywa się cieplejszą i bardziej gęstą sierścią, przygotowując się do zimy. Gęsty podszerstek, stanowiący warstwę izolacyjną, zapewnia suchość skóry i komfort termiczny – nawet w ujemnych temperaturach.
Mokra sierść jest bardziej niebezpieczna niż niska temperatura
Jeśli podszerstek za bardzo namoknie, nie zapewni odpowiedniej izolacji i kot będzie przemoczony do samej skóry. Ponieważ nie ma możliwości szybkiego zrzucenia „mokrych ubrań”, trzeba go wysuszyć. Najlepiej w ciepłym miejscu przy piecu albo grzejniku.
jeszcze jedno wyzwanie.
Zamarzniętą ziemię! Która jest twarda jak kamień. Jak w niej kopać w razie potrzeby… ?
Zapewnij kotu czystą kuwetę również w tych miejscach, gdy chroni się przebywając poza domem. Teraz będzie częściej z niej korzystał.