Wielu miłośników kotów wciąż zadaje sobie pytanie: „Jakich mebli potrzebuje mój kot?” – zebraliśmy tutaj wszystkie istotne informacje dotyczące mebli dla kotów.

Oczywiście pierwszym elementem wyposażenia wnętrza, który przychodzi na myśl w kontekście domu, w którym mieszka kot, jest kocia toaleta.
Koty wychodzące na zewnątrz także jej potrzebują. Bez wątpienia jest to ważny sprzęt, który zapewnia higieniczne warunki i gwarantuje spokój wszystkim domownikom. Dwie toalety są zawsze dobrym pomysłem – koty lubią mieć oddzielne miejsca na załatwianie spraw „numer jeden” i „numer dwa”, jeśli jest to możliwe. Jednak kocia toaleta to nie wszystko, prawda?

Jaki mebel uwielbiają najbardziej? C) Które z nich składają się na „fit” środowisko domowe kota? D) Co musi się znaleźć w domu, w którym mieszka koci elegant?

Obecnie mamy na rynku ogromny wybór mebli i wyposażenia dla kotów. Wszystko jest możliwe! Wyobraźnia nie zna granic:

Jednakże, kocie meble projektuje się głównie po to, żeby zadowolić kupującego – człowieka, który zadba o dopasowanie nowo zakupionego sprzętu do wystroju domu. Niestety wybór ten nie zawsze oznacza ideał czy choćby funkcjonalność z kociego punktu widzenia.

Jakie meble są odpowiednie dla danego gatunku zwierząt? Co się sprawdzi, a nie będzie jedynie tzw. „durnostojką”? Meble dla kota mają za zadanie poprawić jakość jego życia, zgodnie z naturalnymi potrzebami futrzaka:

Powinny stwarzać przestrzeń do zabawy i rozrywki, a także odpoczynku. Chowanie się jest naturalnym zachowaniem kotów. Jeśli potrzebują miejsca dla siebie, ukryją się w bezpiecznym miejscu – najchętniej położonym wysoko, aby mieć oko na wszystko dookoła. Oczywiście, należy zdecydować, czy meble są przeznaczone do użytku w pomieszczeniu czy na zewnątrz.

Domowe meble dla kota

Jakie masz preferencje jeśli chodzi o wnętrza? Wnętrze zgodne z popularnymi trendami czy w stylu Bauhaus? – Obecność kota w domu nie musi krzyżować ci szyków jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Twoje marzenia w tym zakresie nie są zagrożone!
Dziś można wybierać z szerokiej oferty mebli i akcesoriów dla kota, które zadowolą każdy gust. Upewnij się tylko, że funkcja ma pierwszeństwo przed wyglądem. W przeciwnym razie nowy mebel na nic się kotu nie przyda. Zadbaj, abyście z kotem byli równie zadowoleni z nowego mebla!

Meble ścienne dla kota

Oprócz kuwety, każdy domowy kot potrzebuje oczywiście miseczek na karmę i wodę, a także różne miejsca na odpoczynek.

Zanim zdecydujesz się na zakup dodatkowych mebli dla kota, zastanów się, jak wykorzystać różne pomieszczenia: A co jeśli chodzi o wymaganą przestrzeń? Co lepiej się sprawdzi: mebel, który można postawić na środku pokoju czy też wymagający mniej miejsca, do montażu przy ścianie albo podwieszany do sufitu?
Możesz sprawić swojemu kociemu przyjacielowi różne sprzęty do zabawy, wspinaczki lub odpoczynku, np. połączenie podwieszanych mostków i bieżni pozwoli stworzyć fascynującą ściankę wspinaczkową dla kota.

WSKAZÓWKA:
Wszyscy, którzy wolą zacząć od jednej rzeczy, znajdą tu wskazówkę, jak samodzielnie wykonać przyścienne drzewko dla kota.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Meble sufitowe dla kota

Nad chmurami – sufit to jeden z najbardziej ekscytujących punktów obserwacyjnych dla kota! Nieograniczona wolność na wybiegu mocowanym do sufitu może być bardzo atrakcyjna! Niesamowite, jak elegancko kot przeskakuje z jednego elementu na drugi, na wysokości przyprawiającej o zawrót głowy!

Tam wysoko, jest w swoim świecie, do którego nikt nie ma wstępu – nawet ludzie. Właściciel kota może się wycofać i oglądać wszystko z dołu, z pewnej odległości. Zwisające z sufitu obiekty, takie jak pudełka, tunele czy półki można połączyć z mostkami czy deskami, które warto wzmocnić kawałkami tkaniny sizalowej, aby zyskały ciekawą teksturę i bezpieczeństwo – wszystko po to, aby zachęcić do drapania!

Meble zewnętrzne dla kota

Koty, mające dostęp do dużych przestrzeni zewnętrznych przez cały dzień są narażone na przeróżne doznania zmysłowe. Jednak koty domowe muszą zadowolić się znacznie mniejszą przestrzenią życiową, głównie zorganizowaną pod kątem człowieka. Dlatego ogólna zasada brzmi: marsz na świeże powietrze kiedy i gdzie tylko się da!

Nawet najbardziej zagorzałe kanapowce lubią pospacerować poza domem – na balkonie, tarasie czy po ogrodzie, jeśli oczywiście jest dostępny. Świat poza czterema ścianami daje tyle możliwości odkrywania! Zapachy, dźwięki, potencjalne ofiary – wspaniale byłoby spędzić tu cały dzień, wolny jak ptak!

Meble zewnętrzne dla kotów powinny nadawać się do użytku w każdych warunkach atmosferycznych.
Materiał stanowi tu kluczowy czynnik. Jeśli meble wykonano z drewna, powinny być odporne na wodę i wilgoć, aby uniknąć ich pęcznienia.
Na meble zewnętrzne dla kotów najlepiej nadają się wodoodporne płyty dekorowane metodą sitodruku.

Meble balkonowe dla kota

Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo kota na balkonie. Dostępne są siatki o wielkości oczka od 20 do 50 mm.

Dla bezpieczeństwa, lepiej wybrać siatkę o mniejszych oczkach, na wypadek, gdyby kotu wpadł do głowy głupi pomysł. Koty są zaskakująco elastyczne, gdy sytuacja wymaga przeciśnięcia się przez najmniejszą dziurkę…

Używaj wyłącznie materiałów wysokiej jakości, najlepiej odpornych na promienie UV, rozerwanie czy przegryzienie.Kot doceni, jeśli oprócz kącika z leżakiem, zaplanujesz na balkonie miejsce do jego wspinaczki i odpoczynku – najlepiej w cieniu – abyście obydwoje mogli korzystać z balkonu tak, jak się wam podoba!

Koty uwielbiają trawę dla kotów!

Strefa chill-outu ze specjalną trawą dla kota na balkonie na pewno spotka się z uznaniem!

Zrób to sam – znajdziesz to wskazówki, jak łatwo i szybko samodzielnie stworzyć strefę relaksu dla kota:

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Przegląd kocich mebli

Bezkresny wszechświat – rynek mebli dla kotów jest po prostu gigantyczny. Jeśli szukasz idealnego mebla, będzie cię to kosztować trochę cierpliwości i czasu.

Zalew różnych modeli i wersji. Meble dla kota – od pojedynczych elementów po architekturę krajobrazu. Dostępne są różne wzory – od stylu Bauhaus po etno. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednak skupiając się na doborze koloru i kształtu, nie zapominajmy dla kogo przeznaczona jest dana rzecz!

Aby zadbać o dobre samopoczucie kociego towarzysza w domu, powinno się zawsze dobierać kocie meble do salonu odpowiadające naturalnym potrzebom twojego zwierzaka. Powinny być naturalne, wysokiej jakości i bezpieczne.
Projekty „HouseBeautiful” dla kotów nie tylko będą pięknie wyglądać, ale jednocześnie zaspokoją określone kocie potrzeby.

Drapaki

Manicure zrobiony?

No cóż, wszyscy znamy opowieść o zniszczonej designerskiej sofie – sztampowy przykład koszmaru, prawda? Jednak w tej historii tkwi ziarno prawdy. Drapanie zawsze jest i będzie podstawową potrzebą kota.

Pazury zdecydowanie należą do najważniejszych kocich „narzędzi”. Bez sprawnie działających pazurów, kot nie będzie mógł polować: pazury są potrzebne do chwytania i przytrzymywania ofiary, a także do wspinania, skakania i utrzymywania równowagi.

Zapewnij kotu wiele atrakcyjnych możliwości drapania, aby z przyjemnością wykonywał codzienny manicure, kiedy tylko zapragnie – w każdym pomieszczeniu powinno być przynajmniej jedno lub dwa miejsca do drapania.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Drapak – słupek

Najlepiej wybrać drapak wykonany z naturalnych materiałów – na przykład nietoksycznego drewna. Wysoka jakość wykonania i materiały niezawierające substancji chemicznych będą korzystne dla ciebie i twojego kota. Takie sprzęty mogą być nieco droższe od innych, ale na dłuższą metę, solidnie wykonany drapak okaże się dobrą inwestycją.

Wciąż nie masz pewności, co wybrać? Oprócz rankingu „10 najlepszych drapaków” publikujemy wyniki najnowszych testów „drzewek dla kota”.

Drapak – kolumna/ Drzewko dla kota

Na wysokości…
niemal na poziomie wierzchołka dużego krzewu albo drzewa – taki powinien być drapak. Oczywiście solidny i stabilny. Wysokość, która nas przyprawia o zawrót głowy, dla kota oznacza znakomity widok.

Dobry drapak powinien przypominać prawdziwe drzewo – mieć coś w rodzaju kory, wykonanej z naturalnego materiału, nie tylko aby ułatwić wspinanie, ale także wspomagać pielęgnację pazurów. Tutaj kot może ostrzyć pazury, ile tylko mu się podoba.

Drzewa w naturze służą temu samemu celowi: szorstka kora stawia odpowiedni opór, a więc idealnie zatrzymuje substancje zapachowe; kot ostrzy i piłuje pazury, a nadmiar tkanki rogowej zdrapuje się przy kontakcie z korą.

Drapak – beczka

Drapaki w kształcie beczek jako jeden kosz o kilku wejściach lub wygodnych stanowiskach do odpoczynku wewnątrz.

Dubeltowe rozwiązanie: Drapak-beczka zapewnia domowemu kotu wspaniałą powierzchnię do drapania, podobnie jak drzewko, ale ma też dodatkowe zalety. Po drapaniu i manicure kot znajdzie tam miejsce na odświeżającą drzemkę

– to wielofunkcyjny mebel dla kociego towarzysza!

Upewnij się, że materiał zewnętrzny wytrzyma drapanie. Z kolei wyściółka w środku powinna być mięciutka i zachęcająca do relaksu – kot na pewno to doceni. Znajdzie tu wspaniałe schronienie przed spojrzeniami domowników – prywatne zacisze relaksu. Drapak-beczka może szybko stać się ulubionym meblem twojego kota!

Kartonowy drapak

Drewno czy karton? – to pytanie zadaje sobie wielu kocich fanów przed zakupem idealnego drapaka.

Co będzie lepsze?

Jeśli chodzi o stabilność, żaden wzór nie jest lepszy od innych – biorąc pod uwagę gwarancję wysokiej jakości drzewka dla kota: specjalne kartonowe pokrycie może być równie trwałe, jak lite drewno.

Każdy, kto kiedykolwiek musiał wnieść dwumetrową kłodę drzewka dla kota na czwarte piętro z pewnością w okamgnieniu zrozumiał, że kartonowa wersja mogłaby stanowić lepszą alternatywę…

Lekką wersję wykonaną z kartonu łatwiej przenieść każdemu, kto nie jest zawodowym tragarzem, a świnka-skarbonka doceni ten wybór, ponieważ koszt takiej zabawki jest znacznie niższy.

Płaski drapak

Płaski drapak zwany też deską lub ścianką, jak sama nazwa wskazuje, jest płytką, która zachęca kota do wystawienia pazurów: to prostokątna deska pokryta materiałem odpornym na drapanie. Płaski drapak można przymocować do ściany albo do mebli, jako zabezpieczenie przed śladami pazurów.

Jeśli połączysz dwie deski pod kątem 90 stopni, co powstanie? – Dokładnie! Szóstka za czujność na lekcji matematyki! – narożnik do drapania w salonie.s

Z myślą o tych, którzy nie przepadają za kanciastymi kształtami stworzono owalne i okrągłe drapaki – dzisiaj każdy znajdzie coś, co odpowiada jego gustowi! Szybko dowiesz się, czy twojemu kotu odpowiada okrągły mebel – obiecuję!

Meble – jamy

Nieważne, czy w domu, czy na świeżym powietrzu – koty zawsze zachowują czujność i dokładnie patrolują otoczenie.
Jeśli sprawy się komplikują, mogą szybko wycofać się w bezpieczne miejsce. Na łonie natury oznacza to wysokie drzewo albo bezpieczną kryjówkę, do której potencjalni wrogowie nie mają wstępu.

W mieszkaniu czy domu, koty lubią skryć się w miejscu, w którym nikt im nie przeszkadza – ale istnieje szansa, że upodobają sobie kartonowe pudełka, koszyki czy miski (!).

Bo tutaj poczują się jak w domu! To bezpieczne miejsce, gdzie można zwinąć się w kłębek, jest przyjemnie i rozkosznie ciepło – wprost idealnie na relaks i odpoczynek! O ile nie trzeba się bić na poduszki…

Tunel dla kota

Możesz zaoferować kotu fantastyczne kryjówki, do których łatwo zyska wyłączne prawo: tunel dla kota.

ZAJĘTE!

Tunel dla kota to mebel wielofunkcyjny:


Zabawa w chowanego, figle i przygody – trzy w jednym! Po treningu można się zdrzemnąć w beztroskim odosobnieniu. Tunele są dostępne w wersji pojedynczej albo z jednym lub kilkoma rozgałęzieniami, w zależności od dostępnego miejsca.

Tunel powinien być wytrzymały i solidnie wykonany, dzięki czemu wystarczy kotu na dłużej. Zwróć uwagę na średnicę tuneli – nie mogą być za wąskie. Podobnie jak w przypadku wszystkich mebli i zabawek dla kotów, naturalne surowce są zawsze lepsze, szczególnie jeśli nadają się do mycia.

To samo dotyczy dodatków w postaci substancji chemicznych – należy ich unikać, bez względu na to, jak atrakcyjnie prezentuje się dana rzecz.

Kosz dla kota

Cats count more sheep! 

Koty potrafią naliczyć dużo baranów! Koty mogą spać nawet 16 godzin na dobę – czasami dłużej lub krócej, w zależności od wieku i charakteru. Tak czy inaczej, śpią niemal dwa razy więcej niż ludzie. Oznacza to, że większą część dnia kot poświęca na relaks. Dlatego tak ważne, aby kot miał do wyboru różne miejsca na odpoczynek.

Klasycznym wyborem na drzemkę pozostaje wygodny koszyk – zadaszony lub nie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak samodzielnie wykonać przytulną „jaskinię dla kota” z filcu, kliknij tutaj:

Dlaczego filc jest idealnym materiałem dla kotów?

Wełniany filc to naturalny produkt. Odznacza się niezwykłą trwałością i odpornością na kurz i brud – filcowy kosz to mało wymagające rozwiązanie z punktu widzenia konserwacji. Wystarczy zebrać sierść, a w razie potrzeby można go wyprać w pralce (program „Wełna”, wirowanie na niskich obrotach), natychmiast po wyjęciu z pralki uformować we właściwy kształt i pozostawić do wyschnięcia – do biegu, gotowi, drzemka!

Drzwiczki dla kota

A może zapewnisz kotu większą swobodę instalując mu specjalną klapkę w drzwiach? To jak sprezentowanie kociemu przyjacielowi klucza do domu – kot może wchodzić i wychodzić, kiedy zechce.

Istnieje szeroka gama drzwiczek dla kotów:
do montażu w ścianie, oknie, drzwiach wyjściowych lub balkonowych.

Zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje na temat drzwi do wolności dla twojego czworonożnego przyjaciela. Znajdziesz je tutaj:

Transporter

W każdym domu, w którym mieszka kot, powinien być transporter. Nie próbuj go chować w piwnicy ani na strychu. Niech stanie się stałym elementem kociej codzienności – sprzętem, z którego chętnie korzysta, a nie klatką, z która wiążą się przykre skojarzenia. Włóż do środka milutki kocyk albo ukochaną zabawkę. Kocięta najlepiej przyzwyczajać do transportera jak najwcześniej. Dzięki temu łatwiej go zaakceptują, gdy będą musiały z niego skorzystać.

Upewnij się, że transporter jest praktyczny i łatwy do mycia: Powinien mieć kilka wejść, wystarczająco dużych dla dorosłego kota. Doskonałym rozwiązaniem jest otwierana środkowa część tak, żeby kota można łatwo wyjąć lub włożyć do środka.

Zwykle wybieramy przede wszystkim materiały naturalne, ale w przypadku transporterów, lepiej sprawdzą się łatwe do mycia modele z tworzywa, na wypadek, gdyby kot chciał sobie ulżyć.

Meble do wspinania

„Kot-pająk” – koty to specjaliści od wspinaczki! Zajrzyj tutaj.

Koty wolno żyjące mają wiele możliwości realizacji swojej wspinaczkowej paski – z kolei domowym kotom takie okazje rzadko się zdarzają.

Aby zapobiec wspinaniu się po meblach, które niekoniecznie służą do tego celu, zapewnij swojemu kotu odpowiednie alternatywy.
Nawet w najmniejszym mieszkaniu znajdzie się miejsce na wspinaczkową zabawę.
Przy odrobinie wyobraźni i dzięki sprytnym rozwiązaniom wnętrzarskim, możesz stworzyć kotu wiele możliwości wspinania, a tym samym powiększyć jego życiową przestrzeń:

Schodki dla kota

Schodki dla kota to oddzielny mebel stanowiący własność kota i najczęściej w ogóle nieużywany przez ludzi.

W przestrzeni mieszkalnej schodki dla kota zapewniają dostęp do wyżej zamontowanych kocich mebli czy sprzętów, na przykład półek czy miejsc odpoczynku. Dla kotów przebywających na zewnątrz mogą stać się wejściem do mieszkania. Na przykład, jeśli mieszkasz na pierwszym piętrze, a twój myśliwy wraca do domu nocą, będzie to doskonałe rozwiązanie. Błogosławieni właściciele schodków dla kota! Nie trzeba gramolić się z łóżka, żeby otworzyć drzwi i wpuścić kota – nigdy więcej siedzenia do późnej nocy czy „kociej godziny policyjnej”! Dzięki specjalnym schodkom, kot może wślizgnąć się do domu, gdy tylko zapragnie.

Ścianka wspinaczkowa

Koty uwielbiają wspinać się po ścianach!

Będą szczególnie podekscytowane, jeśli zaaranżujesz im cały krajobraz! W tym celu połącz różne elementy: półki, kryjówki i miejsca odpoczynku, np. jaskinie i maty.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Od czasu do czasu zmieniaj aranżację – każdy kot lubi podbijać nowe tereny.

UWAGA!
Dla małych kociąt najlepsze są niskie i stabilne ścianki wspinaczkowe.

Jeśli tor przeszkód od początku ma być nieco większy, zadbaj, aby podesty nie znajdowały się zbyt wysoko, tak aby kociaki mogły do nich bezpiecznie dosięgnąć.
Niektóre małe tygrysy mogą być na tyle ciekawskie, że zechcą przejść cały tor przeszkód, ryzykując wspinaczkę na duże wysokości.

Jednak w przeciwieństwie do dorosłych kotów, nie można ich uznać za bezpiecznych wspinaczy.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo przede wszystkim, więc unikaj ryzykownych wysokości!
Za wszelką cenę należy unikać upadku!

Wybieg dla kota

To rozwiązanie nie tylko dla modnego kota…

Każda modelka może jednak uczyć się od kota chodzenia i postawy, czyż nie? Dlatego właśnie Karl Lagerfeld był tak wielkim miłośnikiem kotów!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Koty nie potrzebują światowych wybiegów na pokazach mody, żeby się popisywać. Balansowanie na dużych wysokościach w domu to wystarczający dowód na ich naturalną elegancję.

Różne wybiegi przymocowane do ścian świetnie sprawdzą się jako miejsca dostępowe do stref relaksu i drapaków – szczególnie w ciasnej przestrzeni mieszkalnej.

Możesz stworzyć szlak wybiegów albo kładek do wspinaczki i obserwacji sytuacji z różnych punktów widzenia – koty uwielbiają tego typu „rozrywkę”!

Full Wall 

This could be the end product: Wall decoration to the cat’s heart content!

Sam zbuduj meble dla kota

Nie podobają ci się meble dla kota dostępne w sklepie zoologicznym? Nie pasują do twojego mieszkania albo zawartości portfela? Nie ma problemu!

Jeśli jesteś utalentowanym rzemieślnikiem, zawsze możesz samodzielnie zbudować mebel dla kota. To fakt – nie każdy potrafi majsterkować, jednak z budową prostej kryjówki dla kota poradzi sobie każdy. Nawet jeśli nie jesteś urodzonym stolarzem.

Voila!

Przy niewielkich nakładach materiałowych możesz w krótkim czasie stworzyć „Poduszkę z upcyklingu” – nową kryjówkę, która pozostawia odcisk „zielonej” łapy w środowisku. Gwarantuję!