Jak reagują koty?
Dla niektórych ludzi upały są trudne do zniesienia. A jak na wysokie temperatury reagują nasze domowe tygrysy?
Jak przystało na potomków zwierząt pustynnych, koty doskonale radzą sobie latem. Niemniej jednak nigdy nie należy zostawiać kota samego w przegrzanych pomieszczeniach albo w zamkniętym samochodzie – to może doprowadzić do udaru termicznego!
Gruczoły potowe u kotów znajdują się w okolicach warg, odbytu, gruczołów mlekowych i przede wszystkim na opuszkach łap. Także kocie uszy służą do odprowadzania ciepła.
Z początkiem wiosny koty zrzucają futro zimowe i „ubierają się w coś lżejszego”.
Regularnie szczotkuj koty o długich włosach
Zwłaszcza kotom długowłosym należy wtedy pomóc przez regularne szczotkowanie. Może się przy tym zdarzyć, że podczas lizania sierści kot połknie zbyt wiele włosów, które w formie kulki utkwią w przewodzie pokarmowym. W pozbyciu się problemu pomaga kocia trawa (można ją dostać w marketach budowlanych jako roślinę doniczkową) – wspomaga ona trawienie. W wyjątkowo gorące dni koty wylizują sierść bardzo intensywnie, by ją nawilżyć. Wilgoć odparowuje, co daje kotu ochłodzenie. Ten sam efekt daje lekkie dyszenie z otwartym pyszczkiem.
Okresy odpoczynku i dużo świeżej wody
W okresie upałów koty więcej śpią i – tak jak człowiek – szukają spokojnych i zacienionych miejsc, chętnie relaksują się też na chłodnych płytkach podłogowych. Bardzo ważny jest w tym czasie stały dostęp do wody. Mleko nie jest wskazane, ponieważ szybko się psuje i nie każdy kot je odpowiednio trawi. W okresie upałów koty potrzebują więcej wody i chętnie piją ją z konewek, doniczek i poidełek dla ptaków. W mieszkaniu należy zaś zapewnić kotu czystą i łatwo dostępną kuwetę.