Masz to jak w banku: aksamitne łapki twojego ślicznego kotka mają w sobie naprawdę niszczycielską siłę!

Ludzie mieszkający z kotami prędzej czy później zdają sobie sprawę – po tym, jak ich ulubiony fotel został podarty na strzępy – że koty systematycznie same  organizują sobie „swój dom“. Więc jeśli chcesz mieć w salonie własnego „Bonsai Tygrysa“, musisz być przygotowanym na stawianie czoła całkiem nowym wyzwaniom.

Gdybyś zechciał sprawić sobie jakieś designerskie meble i zmienić tapetę na ścianie… to lepiej poczekaj chwilę, aż znów będziesz singlem, ponieważ sofy, drewniane meble i tapeta są na topie kociej listy najlepszych rzeczy do drapania.

Ale jaki jest prawdziwy powód?

Dlaczego koty zawsze drapią wszystko w całym domu? Czy jest coś, co możemy zrobić, aby je powstrzymać?

Dlaczego koty drapią?

Drapanie jako obrona

Trzeba pamiętać, że pazury to dla kota najważniejsze narzędzie.

Bez skutecznie działających pazurów koty nie mogą złapać swojej ofiary. Potrzebują pazurów, aby złapać i przytrzymać ofiarę, a także po to, by wspinać się iskakać. Kot o tępych pazurach nie byłby w stanie się obronić, a podczas bójek o terytorium nie miałby szans na walkę z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Koty to samotni łowcy i zawsze troszczą się o ochronę swojego terytorium. Ich teren jest ważny, ponieważ jest źródłem ich pożywienia. Dlatego właśnie koty będą bronić swojego terenu – w razie potrzeby, mając do dyspozycji wszystkie zasoby fizyczne! Niezdolność do zatrzymania swojej własności i przegrana w walce oznacza konieczność poszukiwania nowego terytorium.

Kocury, które nie zostały wykastrowane, są pod tym względem bardziej agresywne niż koty wykastrowane lub kotki. Chociaż wiele dzieje się tu na pokaz – jak w wrestlingu – celem jest przede wszystkim zastraszenie lub zaimponowanie przeciwnikowi bez poważnego zranienia go. Kiedy nowy kot wkracza na terytorium, albo gdy kocięta zamieniają się w dorosłe koty, często prowadzi to do poważnych konfrontacji, które mają na celu ustalenie hierarchii. Kiedy już zostanie ona ustalona, zwykle nie ma potrzeby kontynuowania walki.

Drapanie jako zabawa

Zabawa jest przyjemnością i jest bardzo ważna dla kotów. Jest to sposób na ćwiczenia fizyczne i nabywanie umiejętności społecznych; koty uczą się całego repertuaru ruchów, którego potrzebują, aby odnieść sukces jako łowcy; i uczą się także określonych zachowań – na przykład tego, że pewne sygnały muszą być jednoznaczne, aby mogły być zrozumiane przez innych przedstawicieli gatunku. Przesada związana z zabawą wysyła do drugiego kota wyraźny sygnał: „Hej, to tylko zabawa – rozumiesz?“ – i jako taki będzie zrozumiany.

Ale dlaczego koty czasami dają się ponieść emocjom i posuwają się za daleko?

Zwłaszcza młode koty są czasem tak pozbawione hamulców, że drapią i gryzą: w ogniu walki zaczepiają się o coś przednimi łapami i mocno drapią. 

Kiedy mają do czynienia z innymi kocimi przyjaciółmi, wszystko jest w porządku – mogą ocenić to, co się dzieje, i w razie potrzeby rozpocząć kontratak – ale ludzie są zazwyczaj mniej oczarowani takim postępowaniem i mogą nawet postrzegać to jako akt wrogości.

Drapanie z nudów

Koty przywykły do życia z nami i przez wieki doskonale dostosowały się do nas i naszego sposobu życia. Ale nigdy nie powinniśmy zapominać, że nadal są zwierzętami z ich wewnętrznymi i naturalnymi instynktami, które służą przetrwaniu i naprawdę muszą mu służyć!

Podobnie jak ich dzicy i nieudomowieni przodkowie, wszystkie koty mają instynkt łowiecki. Inaczej wygląda u różnych ras. Koty perskie są raczej spokojnymi stworzeniami, podczas gdy koty birmańskie, abisyńskie i syjamskie są bardziej aktywne.

Koty żyjące w domu są szczególnie uzależnione od codziennych zabaw i odpowiedniej dozy rozrywki. Jest to co najmniej tak samo ważne jak odpowiednia dieta i higiena. Chcą złapać coś, co przypomina ofiarę – tak jak ich współtowarzysze, którzy podążają za instynktem łowieckim na świeżym powietrzu.

Zatem jeśli twój kot jest jedynym kotem w domu i nie ma towarzystwa, z którym mógłby brykać, to ludzkie części ciała lub meble mogą za to odpokutować.

Dlaczego koty drapią drzwi, kanapy i meble

Za mało drapaków w domu

Wyręczyliśmy nasze koty we wszystkim – nie muszą już polować, aby zdobyć jedzenie; zapewniamy im higieniczną kuwetę, aby mogły załatwiać swoje potrzeby; a nawet szukamy dla nich innych kotów, aby miały się z kim bawić. 

Ale ich instynkty wciąż są obecne i pozostają silne.Nie możemy ich wyłączyć i tak naprawdę wcale byśmy tego nie chcieli. W rzeczywistości chodzi właśnie o ten dreszczyk emocji, że „dzikie zwierzę“ pozwoliło się nam oswoić i obdarzyło nas swoim uczuciem.

Łapanie zdobyczy, walki, zabawy w ściganie – wielka frajda z ruchu – ale nie jest to tylko motor, który sprawia, że kot jest sprawny fizycznie, ale także stawia kotu wyzwania i daje radość życia. Nadmierne napięcie, które narasta w ciele, trzeba rozładować – ale co, jeśli to niemożliwe? Wtedy kot będzie szukał wentylu, który da upust jego energii. A ponieważ nie ma zbyt wielu salonów, w których rosną drzewa, kot będzie szukał jakiejś alternatywy, którą można znaleźć w domowym otoczeniu.

Drapanie jako znaczenie terytorium

Na wolności kot drapie drzewa, aby zaznaczyć swoją obecność innym kotom i wysłać wiadomość, że jest to „moje terytorium“, pozostawiając zadrapania w korze wraz ze swoim osobistym zapachem.

Koty oznaczają również swoje terytorium za pomocą moczu i kału. Drapanie drzew to sposób na wytyczenie granic: dotąd mozesz podejść, ale nie dalej!

Innym rodzaj oznaczania ma miejsce wtedy, gdy kot pociera głową o przedmioty lub ludzi. Kiedy kot ociera się o nogi człowieka na powitanie, wymienia z nim swoje zapachy, tworząc poczucie wspólnoty i pewnego roszczenia własności.

Kiedy chodzi o oznaczenie terytorium, wówczas głównym celem są drzewa: szorstka kora zapewnia wystarczający opór, a więc jest idealnym nośnikiem zapachu; w tym samym czasie pazury zostają naostrzone, ponieważ zużyta zrogowaciała tkanka – puste łuski pazurów – zostanie po prostu zeskrobana na korze i wyrzucona. W rzeczywistości koty wykorzystują drzewa jako rodzaj ogromnego pilnika do paznokci!

Drapanie jako higiena osobista

Wszystkie koty traktują dokładną higienę osobistą jako rzecz niezwykle ważną. W końcu spędzają na tej aktywności prawie cztery godziny dziennie!

A pazury też nie zostają pominięte w tej rutynie. My, ludzie, musimy obcinać paznokcie tylko w ustalonych odstępach czasu, ale kiedy koty się myją, skrupulatnie czyszczą wszystkie swoje 18 pazurów. Rozginają łapę, wygładzają pazury, a nawet czyszczą przestrzenie między palcami w niezwykle staranny sposób.

Koty dbają o pazury przednich łap, drapiąc, a tylne łapy czyszczą zębami i językiem. Kiedy ostrzą pazury na szorstkiej powierzchni, stare łuski pazurów, które już obumarły, zostają zeskrobane.

Nakłanianie kotów do zmiany nawyków

Kot drapie meble – kup mu drapak

Zapewnij swojemu kotu wiele atrakcyjnych słupków do drapania – najlepiej jak najwięcej – w każdym razie przynajmniej jeden lub dwa w każdym pokoju.

Na rynku można znaleźć niezliczoną liczbę wszelkiego rodzaju drapaków zapewniających nieograniczoną przyjemność z drapania:

Słupek do drapania: Najlepiej wybrać drapak wykonany z naturalnych materiałów – na przykład z nieoczyszczonego drewna (nie zawierającego toksyn). Są one imponujące nie tylko dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów i obróbce rzemieślniczej bez użycia chemikaliów, ale są również dobre dla kota. Wprawdzie mogą mieć dość wysoką cenę, ale na dłuższą metę opłacą się zainwestować w solidne drzewo.

Wieża do drapania:

Wieże do drapania mają wyściełane wewnątrz dziuple. W ten sposób możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: wytrzymały materiał jest idealny 

dla kotów, aby ostrzyły pazury, a kryjówki dają kotom przytulne miejsce do odosobnienia – to będzie nowe ulubione miejsce twojego domowego tygrysa!

Specjalna wskazówka: Jeśli chcesz nadać swoim wnętrzom wyjątkowy wygląd, możesz zdecydować się włączyć pojedyncze meble dla kotów do twojego salonu. To nie tylko unowocześni pomieszczenie, ale także zapewni wiele przyjemności zarówno kotu, jak i twoim gościom!

Codzienny trening: im wcześniej, tym lepiej

Nowe akcesoria do drapania powinny być umieszczone w miejscach, w których twój kot najbardziej lubi spędzać wolny czas – blisko jego ulubionych miejsc. Ponieważ koty są z natury ciekawskie, nie będą potrzebować zachęty do zbadania nowego, „niezidentyfikowanego obiektu“.

Jeśli nie wykazują żadnych oznak zainteresowania, możesz też uciec się do instynktu naśladowania – najpierw podrap energicznie drapak, a zobaczysz – kot przyjdzie i też podrapie! Oczywiście może być po prostu zdezorientowany twoim dziwacznym zachowaniem – ale w każdym razie na pewno zwrócisz tym jego uwagę!

Dobrze jest zacząć wcześnie – przyzwyczaić kocięta do korzystania z dopuszczalnych urządzeń do drapania, a stanie się to nawykiem od najmłodszych lat.

Pochwała działa lepiej niż kara 

A jeśli zdarzy się wypadek…

Pamiętaj, że kot nie robi tego po to, żeby cię zdenerwować!

  • Podejmij łagodne, ale zdecydowane kroki, aby twój kot wiedział, że „złe drapanie“ nie jest dozwolone. Sprawdza się tutaj wyraźnie wypowiedziane „Nie“. Przenieś kota z „zakazanego“ miejsca do drapaka, a jeśli zrozumie i zacznie drapać, pochwal go i daj mu przysmak. To wszystko musi się wydarzyć w krótkiej i odpowiedniej kolejności.
  • Żadnych drakońskich środków! Unikaj besztania kota i krzyczenia na niego albo pryskania go wodą. Złą metodą jest również karanie kota za „złe uczynki“ poprzez nieokazywanie mu uczucia, obrażanie się lub odmawianie rozmowy – są to ludzkie zachowania, których kot po prostu nie rozumie, zwłaszcza po upływie pewnego czasu.
  • Negatywne metody mogą przestarszyć kota, ale mogą również wywrzeć poważnie negatywny wpływ na twoje relacje z kotem. Chwalenie działa o wiele lepiej, zbliża was do siebie i skłania kota do powtarzania pożądanych wzorców działania, bo są one związane z przyjemnymi uczuciami.
  • Bądź cierpliwy! Koty mają własny rozum i mogą być uparte. Nie poddawaj się – w przeciwnym razie nie tylko ucierpisz z powodu niefortunnych ataków drapania, ale także będziesz mieć problemy w kwestii dominacji.
  • Jeśli wszystkie działania edukacyjne prowadzą donikąd, należy uważnie obserwować kota. Zwróć uwagę na jego mowę ciała. Kiedy i gdzie drapie? Czy w twoim domu coś się zmieniło? Czy w domu są nowi ludzie? Czy kot się nudzi? Zastanów się, czego może kotu brakować i postaraj się usunąć ten brak.

Kiedy kot jest sam w domu

Zaufanie jest dobre, ale zapobieganie jest lepsze. Nie możesz monitorować swojego „drapacza“ przez całą dobę. Jeśli martwisz się o to, co może stać się z meblami, gdy jesteś poza domem, musisz podjąć działania profilaktyczne. 

  1. Przykryj meble czymś, co hałasuje i ma gładką powierzchnię, a nie szorstką – aby nie zachęcać do drapania: może to być folia aluminiowa, koc termoizolacyjny lub papier krepowy.
  2. Połóż puste puszki lub metalowe zabawki na meblach, które podczas dotykania wywołają hałas.
  3. Rozproszenie uwagi jest (prawie) najlepsze: zapewnij swojemu kotu interesującą alternatywę, której nie będzie mógł się oprzeć: ustaw atrakcyjny drapak obok mebli, które mogą być zagrożone lub odwróć uwagę kota zabawką, której jeszcze nie widział (nie musisz ciągle kupować nowych zabawek – przy odrobinie wyobraźni możesz zaskoczyć kota zupełnie prostymi rzeczami). Zwykły pusty karton zdziała cuda, jeśli w środku czeka niespodzianka i jeśli kot w pudle jest szereg otworów, aby wejść i je zbadać. W ten sposób możesz odwrócić uwagę kota w całkiem skuteczny sposób.
  4. Możesz również wypełnić takie pudełko przedmiotami, które hałasują i umieścić je na zagrożonych meblach. Kiedy przedmoty będą spadać na podłogę, powstanie hałas, który odstraszy kota od mebli.
  5. Najprostszą metodą jest po prostu zamknięcie drzwi, dzięki czemu „maly przestępca“ nie może wejść do pokoju. Ale w tym miejscu słowo ostrzeżenia – niektóre koty są w stanie otworzyć drzwi! Tak więc radzimy zawsze zamykać je na klucz – wtedy nie będziemy mieć wątpliwości!
  6. Wyorzystaj zapachy, by odstraszyć koty – koty są bardzo wrażliwe na zapachy i nie lubią niektórych z nich. Należą do nich naturalne zapachy, takie jak: tymianek, lawenda i cytryna. Wystarczy umieścić małe miseczki wypełnione skórką z cytryny, tymiankiem lub lawendą w pobliżu mebli zagrożonych drapaniem. Możesz również spryskać lawendą lub esencją cytrynową (są one dostępne jako odświeżacze tkanin) dywan w pokoju, w którym znajdują się drapane meble.
  7. Jeśli ci to nie przeszkadza, możesz nawet użyć preparatów odstraszających zawierających zapach kału innych zwierząt (na przykład lisów), aby odstraszyć kota.

Właściwy wybór mebli

Teraz wiesz, że koty preferują szorstkie powierzchnie, które zapewniaja opór podczas drapania, takie jak kora drzew. Kiedy kupujesz nową kanapę, powinieneś wybrać taką, która ma najbardziej gładką powierzchnię, aby nie zachęcała do drapania.

Tak więc chropowate materiały, które jak wiemy, mają być wytrzymałe, nie wchodzą w grę! Powinieneś raczej wybrać kanapę z dość gładką, miękką tapicerką, taką jak skóra lub sztuczna skóra.

Jeśli nie chcesz, aby twój koci przyjaciel natychmiast przejmował w posiadanie twoje nowe meble, spraw kotu jego własne meble! Przeznaczone wyłącznie dla niego – w ten sam sposób, w jaki kanapa jest zarezerwowana do twojego użytku. Postaw się na miejscu swojego kota: twój kot jest „odkrywcą jaskiń“! Więc dobrze jest zaskoczyć go meblem, który posiada jaskinię, który zachęca do wspinaczki, a jednocześnie sprawdza się w obliczu poważnej próby, jaką jest drapanie – ponieważ twoje koty natychmiast oznaczą swoją nową kryjówkę, jeśli im się spodoba – „To jest moje!“

Możesz zachęcić swoich odkrywców, wieszając koc lub prześcieradło nad kryjówką, pozostawiając odkryte tylko jedno lub dwa wejścia. Możesz wrzucić do środka smakołyk lub ulubioną zabawkę – właśnie stworzyłeś świetną kryjówkę.

Zapobieganie drapaniu

W niektórych przypadkach koty drapią meble, ponieważ się nudzą. Szczególnie, gdy w pobliżu nie ma innych kotów, a kot żyje w pojedynkę, może czuć się samotny. Aby przyciągnąć uwagę, koty mogą rozwijać szeroki repertuar wzorców zachowań – chcą zostać zauważone…

Ważne są wspólne sesje zabawy i przytulania. Ponieważ zarówno ciało, jak i dusza potrzebują uwagi i jest dobre także dla ciebie, nie tylko dla twojego kota! Te wspólne rytuały dodatkowo wzmocnią waszą relację. Przytulanie jest naprawdę idealnę, gdy staje się zarazem masażem kota! Podobnie jak to mam miejsce w przypadku ludzi, masaż pobudza metabolizm i uwalnia nagromadzone napięcie.

Zapewnij kotu alternatywę: koty domowe potrzebują zabawek, aby zachować formę. Zapewnij róznorodność i zmieniaj zabawki – ale uważaj: lepiej nie ukrywaj ulubionej zabawki kota, bo może to być koniec domowej sielanki!

Powinieneś zapewnić kotu prawdziwą alternatywę dla drapania:

Właściwy drapak

Jeden drapak jest dobry – ale kilka drapaków jest jeszcze lepsze! Dzięki stabilnie zamocowanym słupkom sięgającym do sufitu – uzupełnionym o liny, legowiska, koszyki, jaskinie i półki – możesz stworzyć bajkowy plac zabaw dla swojego kota!

Oczywiście można również postawić taką konstrukcję na balkonie. Zabezpieczony siatką plac zabaw na świeżym powietrzu jest szczególnie atrakcyjny!

Leżąc w dogodnym punkcie obserwacyjnym twój kot może teraz zrelaksować się i mrużyć oczy w słońcu, słuchać świergotu ptaków lub po prostu wchłaniać zapachy – wspaniałe miejsce na sen na jawie.

Jeśli masz zdolności do majsterkowania, możesz zbudować własny drapak dostosowany do wymiarów twojego kota. Wskazówka: postaraj się użyć naturalnych materiałów, takich jak drewno nieimpregnowane, sizal, nieprzetworzona skóra i tkaniny, które bez trudu staną na wysokości zadania wobec pazurów i zębów twojego kota.

Wskazówka: postaraj się użyć naturalnych materiałów, takich jak drewno nieimpregnowane, sizal, nieprzetworzona skóra i tkaniny, które bez trudu staną na wysokości zadania wobec pazurów i zębów twojego kota.

Przyzwyczajanie kota do drapaka
Drapak dla kotów

W końcu jest – nowy drapak, który czeka na odkrycie – ale jak sprawić, by mój kot faktycznie polubił swój nowy mebel?

Może kocimiętka?

Nieważne, czy jest to zupełnie nowy drapak, czy też zastępujesz stary nowym – tak czy inaczej, powinien być wprowadzany z wyczuciem. Dlatego nie wyrzucaj od razu i bez ceregieli starego drapaka, ale wprowadzaj nowy drapak ostrożnie przez pewien czas. Ustaw nowy słupek obok starego i spraw, by stał się on „smaczną“ alternatywą, umieszczając w nim kilka ulubionych przysmaków kota.

Często radzimy spryskać nowy drapak kocimiętką, walerianą itp. – ale bądź ostrożny! Nie wszystkie koty lubią te zapachy, a metoda „im więcej, tym lepiej“ może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego – kiedy zapach zostanie głęboko przyswojony, pozostanie w drewnie lub sizalu na wieki! Koty są bardzo wrażliwe na zapachy i mogą być zniechęcone ich nadmiarem – a potem będą ten nowy wspaniały gadżet omijać szerokim łukiem.

Jeśli zamierzasz użyć zapachu, zrób to z umiarem. Wystarczy kilka kropel, bardzo oszczędnie, na ściereczce lub małej poduszce, którą umieścimy przy drapaku.

Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażyć nowy drapak w indywidualny zapach kota. Wystarczy delikatnie pocierać głowę kota, jego boki i odbyt szmatką, a następnie wcierać ją w drapak – kot natychmiast rozpozna znajomy zapach!

Nawiasem mówiąc kocimiętka powinna być aplikowana oszczędnie – najlepiej raz w tygodniu; nawet najlepsze rzeczy stają się nudne, jeśli są stale dostępne!

Drapak poziomy jako alternatywa

Dla kota mierzącego 1 metr: koty lubią takie drapaki, ponieważ w tym przypadku mogą się naprawdę rozciągnąć podczas drapania!

Kiedy na rynku jest szeroka oferta, jak dobrze wiemy, masz pewien kłopot z wyborem! Dobrze zaopatrzony sklep zoologiczny oferuje wiele różnych wariantów drapaków – każdy znajdzie coś dla siebie, na każdy gust i budżet.

Drapaki poziome: zanim kupisz drapak poziomy, powinieneś się zastanowić, jak go wykorzystasz i gdzie chcesz go umieścić.

Zaletą takich drapaków są sztywne lub składane płyty do drapania, które można łatwo zmontować lub rozmontować w różny sposób. Koty zazwyczaj mają różne ulubione miejsca, w których lubią drapać: może to być ich kryjówka lub miejsce karmienia, albo też pod narożną ławką lub stołem. Zawsze pamiętaj, że koty chcą oznaczyć swoje terytorium – więc gdzie byłoby najlepsze miejsce na umieszczenie drapaków, aby pokryć granice terytorium?

To nie znaczy, że musisz teraz całe mieszkanie wytapetować drapakami! Obserwuj zachowanie kota i umieść drapaki w ważnych dla niego miejscach. Podobnie jak ludzie, koty uwielbiają różnorodność; dzięki czemu możesz dodawać lub zastępować nowe drapaki po pewnym czasie, używając w tym celu drapaków kartonowych, wież do drapania, zabawek lub mat do drapania wykonanych z naturalnych włókien.  

Przycinanie pazurów kota – jak to zrobić?

Jeśli twój kot ma wystarczająco dużo okazji, aby zaostrzyć i złuszczać swoje pazury, nie będziesz musiał tego robić – łuski pazurów, które obumarły, zostaną nadgryzione przez samego kota – bez pomocy z twojej strony.

Tylko w przypadku starszych zwierząt, kotów z nadwagą lub chorych, które nie są już w stanie zadbać o siebie samodzielnie, powinieneś mieć na oku długość pazurów, żeby można było je przyciąć, jeśli będzie to konieczne. Aby to zrobić, wystarczy lekko nacisnąć wnętrze łapy – a kot natychmiast pokaże pazury – choć bez wrogich zamiarów!

Ale uważaj! Nie szalej z nożyczkami! Musisz bezwzględnie poprosić weterynarza, aby przede wszystkim pokazał ci, jak się to robi – jak zrobić to profesjonalnie i jakiego narzędzia użyć. Jeśli nie czujesz się pewnie lub w ogóle boisz się to robić, lepiej zostaw to weterynarzowi, aby uniknąć zranienia i niepotrzebnego stresu.

Po co przycinać kocie pazury?

Kiedy nadchodzi pora, by przyciąć kotu pazury?

Kiedy kot idzie lub odpoczywa, pazury są całkowicie schowane i nie można ich zobaczyć, wtedy nie są za długie i nie stanowią żadnej przeszkody w poruszaniu się; ale jeśli widzisz je przez cały czas i nie można ich całkowicie schować, nawet gdy kot odpoczywa – to nadszedł czas, aby je przyciąć!

Zbyt długie pazury są przeszkodą dla kota:

  • Kot jest wtedy skrępowany i ma ograniczony swój zwykły repertuar ruchów.
  • Kot zawsze wysuwa pazury, aby w coś je wbić (dywan, koc itp.).
  • Zauważ, że kiedy twój kot chodzi po twardej powierzchni – słyszysz delikatne stukanie.

Przycinanie kocich pazurków – czego będę potrzebować?

Potrzebne będą:

  1. – specjalny kliper,
  2. – dużo światła,
  3. – kot,
  4. – determinacja,
  5. – osoba, która przytrzyma kota.

Nigdy nie używaj szczypiec do paznokci, nożyczek do paznokci lub domowych nożyczek z szuflady kuchennej! Żadne z tych narzędzi nie jest odpowiednie dla pazurów kota!

Dobrze zaopatrzony sklep zoologiczny ma w ofercie specjalne maszynki do przycinania pazurów, zaprojektowane specjalnie do celów kociego manicure‘u, dzięki czemu można zadbać o pazury w sposób jak najbardziej komfortowy zarówno dla ludzi, jak i kotów. Tego rodzaju narzędzia obcinają pazury kota czysto i precyzyjnie, nie łamiąc ich, ani nie powodując ich rozszczepienia.

Przycinanie pazurów u kota – krok po kroku

Pazury są prawie zawsze bardzo jasne, więc łatwo można sprawdzić, w którym miejscu zaczyna się „żywa część“ pazura, czyli gdzie znajdują się naczynia krwionośne i kanały nerwowe.

A oto jak to zrobić:

Chwyć kota zdecydowanie, ale bez paniki, pod pachę, wysuń pazury, naciskając wnętrze łapki, przycinaj końcówki specjalnym kliperem do pazurów – i masz to z głowy!

Uwaga: należy przecinać tylko najdalszy czubek pazurka – najwyżej do 2 mm od żywej części – nie dalej! W przeciwnym razie możesz uszkodzić tkankę!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Podsumowanie

1. Koty nie są ludźmi

Oczywiście żyją z nami i doskonale się do nas przystosowały, ale nadal są zwierzętami i mają prawo nimi być. A zwierzęta podążają za swoimi instynktami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

2. Natura ma sens

W naturze wszystko jest celowo zorganizowane, ma swój logiczny porządek – nic nie jest pozostawione przypadkowi. I w rzeczywistości działa on idealnie! Wszystko ma tu więc swoje głębsze znaczenie. Niestety nie widzimy tego znaczenia lub nie zawsze pasuje ono do naszego współczesnego świata.

3. Możesz kupić kanapę, ale nie miłość kota

Artyści życia (i artyści przetrwania) żyją wśród nas: wszyscy mamy coraz mniejszy kontakt z naturą, ale możemy ją znaleźć w naszych kotach: one uczą nas, jak żyć bez pośpiechu – i możemy dostawać od nich taki życiowy coaching codziennie, za darmo!

Zatem nie denerwuj się i spraw sobie kolejnego kota – nie kanapę!