Kocimiętka w magiczny sposób przyciąga wiele dojrzałych kotów!
Jakie właściwości ma ta roślina i dlaczego koty tak szaleją na jej punkcie?
To jest zwariowane! Koty w ekstazie turlają się wokół poduszki z kocimiętką, ocierają się o nią, inne uwielbiają ją gryźć. Czy kocimiętka to kocia marihuana? Co sprawia, że ta roślina jest tak uwodzicielska, że nasze koty wariują? Co się w niej znajduje? Czy jest ona potencjalnie niebezpieczna dla naszych milusińskich i czy koty nie powinny spożywać jej w nadmiarze?
Kocimiętka – dziś pod mikroskopem przedstawiamy tę urzekającą roślinę: od łodygi po kwiat!
Co to jest kocimiętka?
Czym jest tajemnicze ziele kocimiętki? „Kocimiętka właściwa” (Nepeta cataria), zwana też „kocim balsamem” lub „kocim zielem”, to wieloletnia roślina, która od lipca do sierpnia kwitnie na niebiesko, różowo, fioletowo lub biało i może dorastać do półtora metra wysokości. Jej włochate łodygi są puste w środku, a miękkie liście ząbkowane brzegi. Ta dzika roślina ma orzeźwiający zapach, a z jej liści można zaparzyć aromatyczną herbatę. Dla kotów atrakcyjne są natomiast dwa szczególne składniki kocimiętki: aktinidyna i nepetalakton. Są to substancje kocich marzeń – niezbędne związki organiczne, które pobudzają naszych futrzastych przyjaciół.
Pochodzenie kocimiętki
Kocimiętka wywodzi się z południowej Europy. Bylina ta była sadzona i uprawiana ze względu na swoje właściwości przyprawowe i lecznicze. W klasztorach liście kocimiętki wykorzystywano do sporządzania mieszanek herbacianych, łagodzących objawy przeziębienia i chorób jelit. Kocimiętka wydostała się poza mury ogrodów, a następnie rozprzestrzeniła się po całej Europie, rosnąc w stanie dzikim. Ostatecznie statkami kupieckimi dotarła do Ameryki i Azji, zadomawiając się na tych terenach na dobre.
Kocimiętka nie jest tylko dla kotów! Kocimiętka właściwa jest dobra także dla człowieka! Wystarczy spróbować.
Oto, jak przygotować filiżankę herbaty z kocimiętki:
- dwie łyżeczki posiekanych liści kocimiętki zalać wrzątkiem
- pozostawić do zaparzenia na 10 minut
- odcedzić
- pozostawić herbatę z kocimiętki do lekkiego wystudzenia i zacząć się nią delektować
Wygląd kocimiętki
Jak wygląda kocimiętka? W swojej letniej, kwitnącej okazałości roślina ta jest prawdziwym magnesem – przyciąga nie tylko naszych futrzastych przyjaciół, ale także roje pszczół! Z tego powodu kocimiętka bywa nazywana także „pastwiskiem dla pszczół”. Motyle i trzmiele również chętnie ucztują na jej pyłku. Wielu ogrodników chętnie ozdabia nią swoje rabaty, ponieważ jako roślina towarzysząca chroni inne krzewy i kwiaty przed niepożądanymi szkodnikami.
Czy kocimiętka jest szkodliwa dla kotów?
To miłe, kiedy koty w pełni się relaksują. Ale czy spożywanie kocimiętki może być dla nich szkodliwe? Głód kocimiętki: czy koty mogą się uzależnić? Czy wkrótce w twoim salonie będzie wylegiwał się kot-narkoman? Możesz spać spokojnie, ponieważ odpowiedź brzmi: nie! Wiele kochających zabawę kotów uwielbia kocimiętkę, ale roślina ta nie jest uzależniająca! Natomiast nadmierne spożywanie kocimiętki może prowadzić do dyskomfortu żołądkowego i jelitowego u kota – dlatego lepiej nie podawać jej zbyt często w charakterze pokarmu lub przekąski!
Czy kocimiętka jest trująca?
Kocimiętka nie jest trująca. Jednak dla niektórych kotów kocimiętka może mieć silniejsze lub inne niż pożądane działanie. Zachowaj ostrożność w dawkowaniu: mniej znaczy więcej! Nie stosuj zbyt dużej dawki dziennej kocimiętki. Miej oko na swojego pupila, ponieważ koty czasami podgryzają rośliny. Choć kocimiętka nie jest rośliną trującą, należy ją trzymać poza zasięgiem kota.
Czy kocimiętka jest jadalna?
Kocimiętka jest jadalna dla ludzi i zwierząt. W przypadku kotów kocimiętka jest dostępna jako dodatek do pożywienia lub przekąsek. Jednak w formie przyprawy może stanowić również urozmaicenie naszej kuchni. Można ją stosować na wiele sposobów, także jako środek leczniczy. Kwiaty i liście tej wieloletniej rośliny są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Jej lekko miętowy i balsamiczny aromat dodaje świeżości napojom i sałatkom! Kolorowe kwiaty kocimiętki mogą stanowić jadalną dekorację smacznego posiłku.
Wpływ kocimiętki na koty
Kotek z lubością turla małą poduszeczkę z kocimiętką w tę i z powrotem między figlarnymi łapkami, liże ją po całej powierzchni, skubie, a następnie ociera się o nią pyszczkiem? Wygląda to tak, jakby niczego więcej nie potrzebował? Po kocimiętkowej ekstazie zwykle następuje oszołomienie: odurzenie może być wyczerpujące! W zależności od kota, dawki i sposobu podania kocimiętki, skutki jej zażywania mogą się różnić – od pełnego relaksu po zastrzyk energii.
Kocimiętka działa inaczej na każdego kota
Efekty działania kocimiętki są bardzo różne i zależą głównie od organizmu kota. Podczas gdy jedne koty mogą zachowywać się w sposób szalony, inne reagują mniej dramatycznie. Każdy kot ma własną osobowość, która przejawia się również w jego mowie ciała Oznacza to, że nie występują jednakowe, uniwersalne efekty, a jedynie kilka możliwych scenariuszy…
Czy koty wolą wąchać czy jeść kocimiętkę?
Duże znaczenie ma sposób podania kocimiętki. Koty, które wąchają kocimiętkę, stają się nadpobudliwe; koty, które ją zjedzą, wpadają w euforię. Ale nie wszystkie koty są takie same! Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy dla twojego kota lepsze jest wąchanie czy spożywanie kocimiętki, zapytaj lekarza weterynarii. Zna on twojego kota i może najlepiej ocenić i doradzić, które produkty i kiedy mogą być stosowane.
Składniki kocimiętki
Co takiego jest w kocimiętce, że przyciąga koty? Podobnie jak waleriana i pewien rodzaj mrówek, kocimiętka zawiera aktinidynę i nepetalakton – składniki, które mają różne działanie. Zależy ono od osobnika wąchającego kocimiętkę! U dojrzałych płciowo kotów substancje te są szczególnie atrakcyjne, ponieważ przypominają feromony. Ptaki i stawonogi jednak się ich boją. Z kolei rośliny wykorzystują te substancje do odstraszania szkodników.
Do czego można wykorzystać kocimiętkę?
Kocimiętki można używać do uspokajania kota, oswajania z kimś/czymś lub tresury. Na przykład, czy nowy drapak jest gotowy do użytku? Jak sprawić, by kot się nim zainteresował? Kocimiętka może skutecznie zachęcić kota do zabaw! Jeśli masz w domu kanapowca, każdego dnia będziesz musiał stawiać czoła zupełnie innym wyzwaniom. W zależności od pomysłu, możesz używać kocimiętki jako składnik pożywienia lub jako „odświeżacza zapachu”, aby uczynić zarówno swoje, jak i pupila, życie milszym:
Karma dla kotów
Chcesz przyzwyczaić swojego kota do innej karmy? Możesz użyć kocimiętki, aby uczynić nową karmę bardziej smakowitą, wcierając w miskę odrobinę olejku z kocimiętki lub w formie zmielonej dodając do karmy. Istnieją również karmy, które same w sobie zawierają niewielką ilość kocimiętki. To, czy kot zareaguje na takie rozwiązanie, zależy jednak od niego, ponieważ każdy pupil ma swoje własne preferencje i upodobania.
Oswajanie
Twój kot ceni sobie zadbane, ciche otoczenie Uwielbia rytuały i codzienną rutynę. Wrażliwe koty źle reagują na wszelkie zmiany, odczuwając lekkie lub mocne rozdrażnienie. Pewne sytuacje mogą wywołać u kota silny niepokój Kocimiętka może pomóc twojemu pupilowi w zrelaksowaniu się i szybszym dostosowaniu do nowych okoliczności.
Przeprowadzka
Idealnie byłoby, gdyby kot mógł zawsze mieszkać w znanym sobie środowisku domowym, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo. Jednak życie różnie się układa. Jeśli musisz się przeprowadzić, przed twoim kotem będzie stało nie lada wyzwanie przyzwyczajenia się do zupełnie nowego otoczenia. Ułatw to swojemu pupilowi i rozsyp suszoną kocimiętkę wokół nowego domu. Dzięki temu kot od razu poczuje się trochę bardziej komfortowo i swobodnie.
Podróż
Dla kota podróżowanie wiąże się ze stresem. Choć koty doskonale się do nas przystosowały, to tak naprawdę nigdy ich w pełni nie udomowiliśmy. Jako łowcy z natury mają czułe i wysoko rozwinięte zmysły. Wyobraź sobie siebie jako kota, zmuszonego spędzić kilka godzin zamknięty w małym, podróżnym transporterze. Wszystko wokół ciebie jest głośne i przerażające. Czy podobałaby ci się ta sytuacja? Jeśli w transporterze i na kociej kołderce będzie unosił się przyjemny zapach kocimiętki, kotu łatwiej będzie wejść do środka i podróżować w bardziej zrelaksowanym stanie.
Socjalizacja
„Wychodzący, towarzyski kot domowy szuka współlokatora!” – Czy to możliwe, czy stres jest zaprogramowany przez naturę? Jeśli chcesz socjalizować swojego kota, powinieneś dokładnie zaplanować spotkanie z drugim zwierzęciem. Na początku zaleca się rozdzielenie osobników i stopniowe przyzwyczajanie ich do siebie. Uspokajający zapach kocimiętki w sprayu może pomóc dwóm kotom w bardziej harmonijnym poznaniu się.
Zabawka dla kota z kocimiętką
Chcesz pobudzić instynkt zabawy u swojego kota i zrobić własne zabawki z kocimiętki? Oto kilka świetnych pomysłów, które sprawią twojemu kotu wiele radości, wraz z instrukcją wykonania. Kocimiętka swoim zapachem stymuluje naszych futrzastych przyjaciół. Wystarczy napełnić kocimiętką skarpetki, poduszeczki, myszki-zabawki, piłki albo, od czasu do czasu, spryskać stare zabawki sprayem z kocimiętką – i gotowe!
WSKAZÓWKA:
Kocimiętkę lepiej podawać oszczędnie – wystarczy raz w tygodniu; A to dlatego, że nawet najciekawsza rzecz na świecie może się znudzić, jeśli jest stale dostępna!
Różne opcje zakupu kocimiętki
Chcesz zakupić kocimiętkę? W ofercie sklepów zoologicznych występuje ona w różnych formach i odmianach. Na przykład:
- olejek z kocimiętki
- kocimiętka w sprayu
- suszona i posiekana kocimiętka
- suszona i sproszkowana kocimiętka
W zależności od celu użycia dobierz właściwą formę kocimiętki.
Kocimiętka w sprayu
Kocimiętka w sprayu zawiera wodę, czasem również olejki eteryczne, a jej głównym składnikiem jest ziele kocimiętki. Ta forma doskonale nadaje się do rozpylania w pomieszczeniach mieszkalnych lub na przedmiotach należących do kota, takich jak akcesoria czy zabawki.
WSKAZÓWKA:
Produkty w sprayu należy zawsze rozpylać oszczędnie i wcześniej przetestować ich zapach w ograniczonej przestrzeni. Nadmierne stosowanie może prowadzić do zbyt wysokiego stężenia kocimiętki w powietrzu i dyskomfortu zarówno u kota, jak i właściciela!
Suszona kocimiętka
W postaci suszonej, kocimiętkę można stosować jako składnik pożywienia lub przyprawa. Niektóre koty uwielbiają odrobinę suszonej kocimiętki w swoich posiłkach. Możesz też wykonać nową zabawkę dla swojego kotka i wypełnić ją posiekaną kocimiętką.
Odmiany kocimiętki
Nie każda kocimiętka jest taka sama. Istnieje wiele różnych odmian, które różnią się między sobą, między innymi, wyglądem, wysokością, kolorem, kształtem kwiatów i łodygi. Oto TOP 10 odmian kocimiętki, które ogrodnicy i koty lubią najbardziej:
- „Blue Danube“ (Nepeta grandiflora)
- „Dawn to Dusk” (Nepeta grandiflora)
- „Dropmore“ (Nepeta x faassenii)
- „Kocimiętka właściwa“ (Nepeta cataria)
- „Glacier Ice“ (Nepeta x faassenii)
- „Grog“ (Nepeta racemose)
- „Odeur Citron“ (Nepeta racemose)
- „Six Hills Giant“ (Nepeta x faassenii)
- „Superba“ (Nepeta racemose)
- „Walkers Low“ (Nepeta x faassenii)
Dla naszych aksamitnych nosów szczególnie atrakcyjna jest „prawdziwa kocimiętka”.
Uprawa kocimiętki
Oprócz zakupu kocimiętki, istnieje również możliwość zasadzenia jej we własnym ogrodzie lub w domu w celu uprawy na użytek własny. Można umieścić kiełkujące pędy w doniczce lub wyhodować kocimiętkę ze świeżych nasion. Młode rośliny wymagają słonecznego stanowiska o odpowiedniej glebie, a uprawiane w ogrodzie – regularnego podlewania.
Gdzie sadzić kocimiętkę?
Jakie jest właściwe miejsce uprawy kocimiętki? Podobnie jak większość roślin, kocimiętka preferuje glebę żyzną i bogatą w składniki odżywcze. Jeśli chcesz posadzić ją w doniczce w domu lub na balkonie, wybierz nasłonecznione miejsce, użyj organicznego podłoża oraz nawozu o stopniowym uwalnianiu składników odżywczych. Za wszelką cenę należy unikać nadmiernego podlewania, a wtedy roślina będzie dobrze rosła!
Jak przycinać kocimiętkę?
Oprócz regularnego podlewania i nawożenia kocimiętka wymaga także przycinania wiosną lub latem. Wybór pory roku przycinanie bylin zależy od oczekiwanego efektu. Oto jak należy przycinać kocimiętkę.
1. Użyj naostrzonych nożyc ogrodowych.
2. Przytnij kwiaty lub pędy krzewu tuż nad ziemią.
3. Następnie podsyp roślinę organicznym nawozem o spowolnionym uwalnianiu.
źródło: „Katzenminze im Sommer schneiden“, [YouTube-Video.], Verband Wohneigentum NRW vom 11.07.2019 Katzenminze im Sommer schneiden – YouTube , 21.01.2022
Jak rozmnażać kocimiętkę?
Chcesz zwiększyć ilość sadzonek kocimiętki? Można posadzić małe nasiona, które wytwarza sama kocimiętka lub dzielić ją co kilka lat, gdy ulegnie rozrośnięciu. Wystarczy z pomocą szpadla podzielić całą roślinę na pół, łącznie z bryłą korzeniową, a następnie zasadzić obie połówki w ziemi. Można również rozmnażać sadzonki pędowe. W tym celu należy odciąć pędy oraz usunąć ich dolne liście, pozwolić im się ukorzenić, a następnie posadzić w glebie.