Niemal wszystko można kupić podejmując spontaniczną decyzję.

Ale nie czworonożnego towarzysza!

Już od jakiegoś czasu marzysz o kocie, a teraz nadszedł czas na decyzję? W końcu rozważasz podjęcie konkretnych kroków w tym kierunku? W takim razie musisz przede wszystkim mieć świadomość, że decyzja o przygarnięciu kota, jest decyzją na (prawie) całe życie, a nie gwiazdkowym kaprysem! – koty mogą żyć nawet ponad dwadzieścia lat.

Zależy ci także na zaspokojeniu naturalnych potrzeb swojego domowego tygrysa? Czego mu właściwie potrzeba? Czego będzie potrzebował twój przyszły kot, aby czuł się z tobą szczęśliwy?

Poniższa lista to zapowiedzi tematów dotyczących kotów, omówionych w dalszej części artykułu:

Kocia natura

Chcesz mieć kota, który zawsze chadza własnymi drogami? Czy kotkę, szukającą pieszczot i kontaktu z człowiekiem?

W zależności od indywidualnego charakteru, zarówno kocury jak i kotki mogą być pieszczochami, albo niezależnymi istotami, które chodzą własnymi drogami…

Nie da się tego przewidzieć. O płci twojego przyszłego kota raczej zadecydują koszty – zwykle sterylizacja samicy jest tańsza niż kastracja samca. W każdym przypadku taki zabieg jest konieczny, aby zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu.

Chyba, że chcesz hodować koty. Jednak biorąc pod uwagę liczbę bezdomnych kotów, które pilnie potrzebują kochającego domu, warto to przemyśleć!

Decyzja o przygarnięciu bezdomnego kota

Kot ze schroniska

Setki kotów w różnym wieku poszukują stałego domu:

Odłowione bezdomne koty, liczne potomstwo, koty porzucone podczas separacji albo rozpadu rodziny – wszystkie trafiają do schroniska; nierzadko są to także koty rasowe! Jeśli takie będzie twoje założenie podczas poszukiwania idealnego czworonożnego przyjaciela, zrobisz dobry uczynek.
Należy jednak podkreślić, że kot ze schroniska lub przytuliska wymaga empatii i cierpliwości, bo wcześniejsze życie mogło spowodować traumę, a przekonanie go, żeby znowu zaufać ludziom, może trochę potrwać.

Wskazówka 1: jeśli rozważasz wzięcie kota ze schroniska, warto najpierw wybrać się tam kilka razy, aby poobserwować kota w różnych porach dnia. W ten sposób poznasz charakter i upodobania kota, co pomoże ci lepiej się do niego dopasować.

Wolisz dorosłego kota czy kociaka?

Dorosły kot będzie wymagał mniej pracy na początku, bo już jest w pewnym sensie „samowystarczalny” i wiele rzeczy potrafi. Z kolei kociaki wcześnie stają się niezależne i wielu zachowań uczą się obserwując matkę, ale podobnie jak małe dzieci, wszystkiego muszą się nauczyć od początku, np. korzystania z kuwety.

Ponadto, kocięta są bardziej wrażliwe i skłonne do chorób. Kiedy osiągną określony wiek, trzeba je wysterylizować lub wykastrować – kiedy kot jest dorosły można założyć, że poprzedni właściciel już o to zadbał. 

Wskazówka 2: Im młodszy kot, tym wyższy jego „kapitał początkowy”, co oznacza, że potrzeba będzie więcej czasu, aby przyzwyczaić kota do nowego domu i nauczyć go podstawowych zasad higieny.

Kiedy można oddzielić kocię od matki?

Fińskie badanie przeprowadzone na ponad 5700 kotach różnych ras wykazało, że kocięta zabrane od matek przed ukończeniem ósmego tygodnia życia były zdecydowanie bardziej agresywne w stosunku do nowych członków swojej rodziny niż zwierzęta odstawione od matki w wieku 12-13 tygodni.
Zwierzęta odstawione po 14-15 tygodniach łatwiej się adaptowały, miały lepszy apetyt i nie wykazywały niepożądanych zachowań, takich jak kompulsywne lizanie czy skubanie sierści.

Krótko mówiąc, najlepiej rozwijały się koty, którym pozwolono pozostać przy matce do osiągnięcia w miarę dojrzałego wieku albo takie, które w ogóle nie zostały oddzielone od matki.

– Wydaje się to zbieżne z rozwojem człowieka, prawda?

Zanim weźmiesz kota – lista kontrolna

  • Czy masz wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się zwierzęciem? Czy często nie ma cię w domu? Kot potrzebuje czasu i uwagi, szczególnie gdy mieszka wyłącznie w domu. Większość kotów nie lubi zmian i preferuje rytuały i regularną rutynę.

  • Czy w twoim domu jest wystarczająco dużo miejsca? Kot potrzebuje swojego miejsca; idealnie, jeśli przy domu jest teren zewnętrzny, który może odkrywać.
  • Czynnik kosztowy – czy stać się na kocie jedzenie, żwirek, niezbędne akcesoria i wizyty u weterynarza? Szczególnie te ostatnie mogą sporo kosztować, jeśli kot cierpi na przewlekłą chorobę.

  • Czy charakter danego kota ci odpowiada? W miarę możliwości, zanim podejmiesz decyzję, poobserwuj kota o różnych porach dnia. Jeśli lubisz spokój, dziki i energiczny zwierzak może nie być dla ciebie najlepszym wyborem. Są koty i koty – mają tak różne natury, jak ludzie!

  • Koty, które wcześniej nie miały domów lub zostały odebrane w wyniku interwencji niestety często bywają skryte i skrajnie wycofane, ale dzięki stopniowemu budowaniu zaufania i pewności siebie mogą zmienić się w zupełne przeciwieństwo – szczególnie koty, które wiele przeszły, bardzo przywiązują się do człowieka.

  • Jeśli nie uda ci się znaleźć „wymarzonego kota” w schronisku, kup go od sprawdzonego i certyfikowanego hodowcy, albo po prostu daj dom bezdomnemu kotu – będzie ci za to wdzięczny!

Wskazówka 3: jeśli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu/ domu, bezwzględnie upewnij się, że właściciel nie ma nic przeciwko kotu w jego lokalu. Czasami, np. jeśli mieszkasz w bloku, może być konieczna zgoda innych mieszkańców.

Wskazówka 4: postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o wcześniejszym życiu kota, który cię interesuje. Dzięki temu najłatwiej będzie ci ocenić, czy ty i kot nawiążecie nić porozumienia.

Jak rozpoznać dobrego hodowcę?

  • U dobrego hodowcy zwierzęta przebywają w mieszkaniu lub domu i mają kontakt z rodziną.

  • Koty powinny się kocić raz w roku. Zadając odpowiednie pytania dowiesz się, czy hodowca przestrzega tej zasady.

  • Hodowca musi wiedzieć wszystko o danej rasie i potrzebach swoich kotów i powinien chętnie udzielać wyczerpujących odpowiedzi.
     
  • Członkostwo w stowarzyszeniu hodowców jest pewną wskazówką, ale niestety nie daje stuprocentowej gwarancji rzetelności hodowcy.

  • Lepiej unikać hodowców, którzy oferują kocięta w szczególnie niskiej cenie!

  • Najlepiej, gdy przy zakupie rasowego kota otrzymasz metrykę; upewnij się, że po zakupie zostanie zaktualizowany rejestr właścicieli.

  • Jeśli kot ma długą sierść, powinien być przyzwyczajony do jej czesania i pielęgnacji.


Niestety, wśród sprzedawców kotów zdarzają się „czarne owce” podające się za hodowców, a w rzeczywistości są to osoby, które nieodpowiedzialnie pozwalają zwierzętom się rozmnażać. Przy wyborze hodowcy należy zachować szczególną ostrożność!

Czy koty powinny mieszkać w towarzystwie innych kotów czy bez nich?

Koty zaczynają proces socjalizacji od czwartego tygodnia życia. W większości przypadków ich towarzystwem jest rodzeństwo (jedynacy są rzadkością w kocich rodzinach). W tym czasie dowiadują się o interakcjach między kotami i w ten sposób wychowuje je nie tylko matka, ale także rodzeństwo.

Jeśli kot dorasta w takich warunkach i w zgodzie z naturą swojego gatunku, będzie „samotnym łowcą” przez całe życie; w szczególnych przypadkach może stać się „samotnym zwierzęciem”, bo koty z natury są zwierzętami stadnymi.

Koty kochają koty

Z tego powodu, jeśli kot ma przebywać wyłącznie w domu, najlepiej, aby miał kociego towarzysza, bo trzeba przyznać, że człowiek nie zastąpi towarzystwa drugiego kota. Nieważne, jak bardzo się postarasz, nie zaspokoisz potrzeby bliskości i rozrywki tak, jak zrobi to przedstawiciel tego samego gatunku. Ale nic w tym złego – jesteś człowiekiem i nie musisz przeistoczyć się w kota, aby uszczęśliwić swojego domowego tygrysa!

Jeśli w twoim domu mieszka kilka kotów, będą się razem bawić i dokazywać. Unikniesz w ten sposób przykrych konsekwencji izolacji – braku higieny czy nieodpowiedniego zachowania.

W przypadku kotów, które mogą wychodzić na dwór, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Koty, które mają możliwość wychodzenia na dwór, doświadczają wystarczającej liczby przygód w naturze i mają kontakt z innymi futrzakami.

Jakie koty dobrze się ze sobą dogadują?

Idealne będzie rodzeństwo – siłą rzeczy prawdopodobieństwo czułej kociej przyjaźni jest w ich przypadku największe.
Dobrym pomysłem jest także, gdy starszy kot mieszka z dużo młodszym. Przynajmniej na początku starszy zwierzak przymknie oko na swawole młodszego.

Korzyści z posiadania dwóch kotów

Nie będzie to szczególnie wymagające zadanie, jeśli wybierzesz wysokiej jakości żwirek roślinny, np. Cat’s Best. W roślinnym żwirku dla kota wykorzystuje się technologię uszlachetnionych aktywnych włókien drzewnych, które natychmiast pochłaniają i zatrzymują wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Dlatego żwirek Cat’s Best można zostawić w kuwecie nawet na siedem tygodni i wymienić go całkowicie dopiero po upływie tego czasu.

Co musisz zapewnić swojemu kotu

Aby zapewnić nowemu członkowi rodziny zadowolenie na poziomie fizycznym i emocjonalnym, trzeba go dobrze wyposażyć.

  • Kotom niewychodzącym na zewnątrz warto sprawić drzewko dla kota z drapakiem. Oferta takich produktów jest szeroka. Znajdziesz w niej wszystko, począwszy od wyszukanych, drogich, dizajnerskich konstrukcji po wykonane metodą chałupniczą sprzęty z naturalnego drewna. Najważniejsze, aby stworzyć kotu wiele okazji do ostrzenia pazurów.

  • Jednak nawet wulkany energii czasami potrzebują odpoczynku, więc warto zapewnić im przytulne miejsce, w którym mogą się schować – idealnie sprawdzi się tu pluszowa jaskinia albo ukochana poduszka, czyli innymi słowy zaciszna kryjówka, w której kot z przyjemnością utnie sobie drzemkę.
     
  • Koty żyjące w zamkniętych pomieszczeniach i niewychodzące na dwór uwielbiają pić z fontann i jeść kocią trawę. W ten sposób zapewniają sobie odpowiednią ilość płynów i naturalnych witamin.

  • Ponieważ koty są zwierzętami jaskiniowymi, doskonałym pomysłem na ich stymulację i zapewnienie ciekawej rozrywki jest podarowanie im kartonowego pudełka (które wcale nie musi pochodzić od renomowanego sprzedawcy). Wytnij w pudełku kilka otworów o różnej wielkości, przykryj pudełko pokrywką – i zabawa gotowa!

  • Kolejnym niezbędnym akcesorium jest transporter dla kota. Dobrze sprawdzają się transportery z tworzywa, otwierane od góry, dzięki czemu można wygodnie i bezstresowo włożyć kota do środka. Warto wyścielić dno ulubionym, miękkim kocykiem. Powinno się przyzwyczajać kota do transportera od samego początku, na wypadek pilnej wizyty u weterynarza.

  • Jeśli żyjący w mieszkaniu kot urządza sobie wycieczki na balkon, powinno się założyć odpowiednią siatkę, aby zapobiec wypadnięciu zwierzaka lub uniemożliwić mu ucieczkę. Jeśli zdecydujesz się na założenie siatki, pamiętaj, aby poprosić właściciela mieszkania o pozwolenie.

  • Jeśli mieszkasz w domu i twój kot wychodzi na zewnątrz, a nie zawsze masz możliwość otwierania mu drzwi, warto zamontować w drzwiach specjalną klapkę dla kota. Aby zapobiec sytuacji, w której wszystkie koty z okolicy zbiegają się do twojego domu na imprezę, możesz kupić klapkę z czytnikiem chipów, dzięki czemu do środka wejdzie tylko kot oznakowany chipem przypisanym do danej klapki.

  • Zabawki są szczególnie ważne dla kotów żyjących w zamknięciu, ponieważ takim zwierzętom brakuje stymulujących doświadczeń, jakie zdobywają koty swobodnie poruszające się po dworze. Z tego samego powodu, żyjące w zamknięciu koty bardziej lgną do ludzi i są do nich bardziej przywiązane, ale też potrzeba im dodatkowej rozrywki.

  • W zależności od rodzaju sierści, można wybierać spośród szerokiej gamy akcesoriów do czesania i pielęgnacji: grzebieni o specjalnych zębach, szczotek,trymerów nożykowych a nawet balsamów ułatwiających rozczesywanie.  Pielęgnacja kociej sierści to nie tylko przyjemność, ale obowiązek – szczególnie w przypadku kotów długowłosych, o półdługiej sierści i starszych zwierząt, które nie są już na tyle zwinne, aby samodzielnie umyć każdą okolicę swojego ciała.

Wskazówka 5: jeśli zależy ci na dobrej kondycji i zdrowiu kota, zwracaj szczególną uwagę na higienę. Codziennie usuwaj zanieczyszczoną warstwę żwirku z kuwety i regularnie wymieniaj cały żwirek. Dbaj o czystość miseczek na jedzenie i płyny.

Wskazówka 6: zabawki dla kota łatwo zrobić samemu. Internet jest kopalnią wspaniałych pomysłów. Takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla środowiska i daje dużo frajdy!

Życie z kotami

Życie z kotem (kotami) oznacza wiele wspaniałych momentów, ponieważ koty mają niezwykłą zdolność przyciągania uwagi swoich opiekunów i nie sposób się im oprzeć. Nie przypadkiem o właścicielach kotów mówi się, że to osoby, które wyrzucone drzwiami, wejdą oknem. Koty mają magiczną wprost umiejętność szkolenia „swoich” ludzi – i robią to od wieków!

Nic w tym dziwnego: układ człowiek-kot (albo raczej: kot-człowiek) jest po prostu idealny! Kot czerpie radość z twojej opieki, a tobie towarzyszy niezwykłe uczucie, gdy widzisz to dzikie zwierzę, które wierzy ci i ufa tak bezgranicznie, że kładzie się na plecach albo na boku (czyli w pozycji poddania się) i zaprasza do głaskania.
Co więcej, potwierdzono naukowo, że głaskanie mruczącego kota przynosi odprężenie.

Oczywiście nasze odprężenie będzie mniejsze, jeśli kot zacznie nagle zachować się dziwnie. A sytuacja stanie się bardzo nieprzyjemna, gdy kot przestanie zachowywać czystość. Może to wynikać z różnych powodów, dlatego stworzyliśmy „Kocie wskazówki higieniczne Cat’s Best” – gdzie znajdziesz wiele porad i sugestii na ten temat.

Wskazówka 7: zanim weźmiesz kota, powinieneś/powinnaś wybrać weterynarza. Porównaj koszty szczepień, odrobaczania i innych zabiegów. Zapoznaj się z opiniami o gabinecie w sieci lub zapytaj innych kociarzy o polecanego weterynarza. Równie ważne jest zastanowienie się nad tym, kto będzie zajmować się twoim kotem, jeśli wyjedziesz lub zachorujesz, a więc kiedy ty nie będziesz w stanie zapewnić mu opieki.

Koty lubią ciszę

Zasadniczo koty lubią uporządkowane, spokojne otoczenie. Kochają rytuały i codzienną rutynę – regularne pory posiłków, kuwetę ustawioną zawsze w tym samym miejscu i opróżnianą zawsze o tej samej porze każdego dnia. Większość mruczków jest bardzo wrażliwych na odstępstwa od normy. Przestawienie mebli, nowe mieszkanie, nowe zwierzęta lub osoby w domu, inny rytm życia – to wszystko może w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na kocią równowagę.

Jednak szczególnie nieprzyjemne dla każdego kota będzie palenie w jego otoczeniu, głośna muzyka, podniesiony w gniewie głos, brudna kuweta i brak zacisznej kryjówki.

Gdy zostajesz właścicielem kota – podstawowe kwestie

Vicco von Bülow, znany pod pseudonimem Loriot, powiedział o swojej ukochanej rasie psów: „Można żyć bez szczeniaka, tylko po co”. To stwierdzenie można także odnieść do kotów!

Rzeczywiście, życie z nowym członkiem rodziny wiąże się z pewnym ryzykiem, a nawet z poświęceniami – ale jednocześnie, stanie się o wiele bogatsze:

Twój czworonożny przyjaciel właśnie postanowił ozdobić zasłony efektownymi, samodzielnie wydrapanymi frędzelkami, a już po chwili wskakuje ci na kolana, mruczy i delikatnie ociera się łebkiem o twoją zmarszczoną brew – spójrzmy prawdzie w oczy: jesteś bez szans!