Pchły u kota – jak je rozpoznać i leczyć oraz co robić, aby im zapobiegać?
Pasożyty takie jak roztocza, kleszcze i pchły to tylko niektóre ze szkodników, czychających na twojego kota.
Dlaczego ochrona przed pasożytami jest ważna, gdy mieszkasz z kotem? Przecież pchły atakują kota, a nie ciebie. Niestety, pchły stanowią zagrożenie również dla twojego zdrowia. Pchły nie tylko żerują na twoim zwierzęciu, ale mogą również przenieść się z żywiciela na ciebie, wywołując chorobę.
Chroń swojego kota i siebie:
Zwalczaj pchły!
Jak sprawdzić, czy mój kot ma pchły?
Jak rozpoznaćobecność pcheł?
Pchły są bardzo zwinne – potrafią skakać wysoko i daleko. Idealne akrobatki dla pchlich cyrków! Szybko zmieniają żywicieli, więc nie jest łatwo je namierzyć. Jeśli pchły zaatakowały twojego kota, dowiesz się o tym obserwując podstawowe objawy:
- Dnadmierne drapanie
- Niespokojny sen
- Choroby skóry
- Zmiany na sierści kota
Objawy występowania pcheł u kotów
Istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o problemie kota z pchłami. Natomiast jeśli twój kot się drapie, nie musi to z góry oznaczać, że ugryzła go pchła! Koty są indywidualistami: każdy z nich jest inny. Nie zawsze reagują w ten sam sposób tylko dlatego, że należą do jednej kociej rodziny. Podobnie do nas, ludzi, jeden może być bardziej wrażliwy na swędzenie, a inny w ogóle go nie odczuwać. Jeśli jednak znasz swojego kota, szybko zauważysz, gdy zacznie się zachowywać nietypowo.
Kot się drapie
Jeśli kot nieustannie się drapie, należy mu się bliżej przyjrzeć. Jedna pchła zazwyczaj gryzie kilka razy. W miejscu ukąszenia skóra jest lekko zaczerwieniona i zaogniona. Ślina pcheł również powoduje podrażnienia i swędzenie. Niektóre koty są szczególnie uczulone na ślinę pcheł. Jeśli kotu coś przeszkadza, próbuje złagodzić objawy, częściej liżąc i drapiąc dokuczliwe miejsca.
Kot jest niespokojny
Czy twój kot chodzi niespokojnie tam i z powrotem? Na co dzień jest zrelaksowany, leży głęboko odprężony w swoim ulubionym miejscu i nie wstałby nawet, gdyby tuż obok pracował młot pneumatyczny. Gdy pojawiają się pchły – kończy się cisza i spokój! Nie usiedzi w miejscu, tylko będzie podskakiwać i gryźć się gorączkowo po całym ciele.
Wypadanie sierści kota
Kępki sierści w całym mieszkaniu? Aksamitna sierść twojego kota nie jest już lśniąca, a miejscami nawet jej brak? Przyczyną problemów z sierścią może być atak pcheł. W wyniku pojawienia się pcheł kot często się drapie, czasem wyrywając całe kępki sierści.
Wykrywanie pcheł u kotów
Zazwyczaj nie można od razu stwierdzić, czy kot ma pchły. Pchły u kotów są bardzo małe – mają zaledwie kilka milimetrów wielkości. Zauważenie tych maleńkich stworzeń w gęstym futrze bez użycia szkła powiększającego jest niemal niemożliwe! Szczególnie trudno je dostrzec u kotów o długim lub ciemnym futrze. Dlatego też te dokuczliwe pasożyty przez długi czas pozostają niewykryte.
Jak wyglądają kocie pchły?
Bez pomocy wizualnych trudno rozpoznać pchły. Oto krótki opis: dorosłe osobniki mają cienkie, płaskie, brązowe ciało o długości do 2,5 mm i sześć odnóży (samice są dłuższe od samców). Nie mają skrzydeł, ale dzięki bardzo silnym stawom potrafią skakać wysoko i daleko. Dlatego z łatwością mogą często zmieniać żywicieli!
Wykrywanie kocich pcheł za pomocą grzebienia przeciwpchelnego
Szukanie pcheł jest jak szukanie igły w stogu siana. Istnieją jednak akcesoria, które mogą to zadanie znacznie ułatwić. Za pomocą grzebienia do zwalczania pcheł możesz je wytropić. Regularnie przeczesuj sierść kota – szczególnie wokół szyi i u nasady ogona, czyli tam, gdzie pchły najchętniej się osiedlają! Niczym rolnik orzący pole – skrupulatnie, w jednej linii. Następnie to, co zostało wyczesane, przełóż na jasną powierzchnię; jeśli zobaczysz małe brązowo-czarne plamki, mogą to być pchle odchody!
Zwalczanie pcheł u kotów
Przede wszystkim należy jak najszybciej pozbyć się pcheł u kota! Pchły szybko się rozmnażają: jaja złożone w futrze kota szybko przekształcają się w larwy, następnie w poczwarki, z których powstaje kolejne pokolenie pcheł.
Dlatego szybkie działanie jest niezbędne! Gdy pchły atakują, stanowią obciążenie dla zdrowia twojego kota. Oprócz tego, że pasożyty są bardzo dokuczliwe, mogą przenosić choroby na swojego żywiciela. Każdy dzień zwłoki zwiększa ryzyko zarażenia.
UWAGA: U kotów nie należy stosować psich preparatów na pchły z permetryną . Są one szkodliwe dla kotów!
Kiedy należy udać się do weterynarza w przypadku pcheł u kota?
W celu profesjonalnego zwalczania pcheł u kota, można udać się na konsultacje do lekarza weterynarii. Zna on twojego kota i może najlepiej ocenić, jakie produkty należy zastosować i które kot będzie tolerował. Przeprowadzi badanie i sprawdzi, jak daleko zaszła infekcja oraz przepisze odpowiednie środki na poprawę samopoczucia. Często dochodzi do stanów zapalnych skóry w wyniku drapania lub ugryzień pcheł. Weterynarz może w krótkim czasie wyleczyć zapalenie oraz złagodzić ból i swędzenie.
Medyczny środek na pchły u kota
Niektórzy lekarze weterynarii podają właściwy lek przeciwko pchłom u kotów podczas badania. Lek ten jest następnie doliczany do rachunku.. Jeśli weterynarz zaleci konkretny produkt, którego nie ma na stanie, konieczne może być wykupienie go w aptece lub sklepie specjalistycznym – w postaci płynu, obroży, roztworu, sprayu lub tabletek. Jeśli jest to produkt na receptę, weterynarz ją wystawi.
UWAGA: Na ogół recepty weterynaryjne nie mają terminu ważności, natomiast w przypadku recept Rpw termin wynosi 30 dni.
Odrobaczanie po ataku pcheł
Regularne odrobaczanie kota przeciwko gliście i tasiemcom jest wskazane, ale po zakażeniu pchłami – wręcz konieczne, ponieważ pchły mogą przenosić robaki. Jeśli twój kot ma robaki, na początku trudno to wykryć. Pchły przenoszą na koty głównie tasiemce. Tasiemiec ogórkowy należy do pierwszej dziesiątki najczęściej występujących u kotów tasiemców. Może i ma uroczą nazwę, ale do przyjaznych nie należy.
Pchły u kociąt – na co zwracać uwagę?
Oczywiście, kocięta mają inne potrzeby niż dorosłe koty.
Kocięta: Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie i wychowaniu? | Cat’s Best Jeśli kocięta są zarażone pchłami lub chcesz je przed tym ustrzec, powinieneś zapytać lekarza weterynarii, jaki lek na pchły powinieneś zastosować. Wiele preparatów bezpiecznych dla dorosłych kotów, jest niewskazanych dla kociąt. Skonsultuj, który łatwy do podania lek jest najlepszy dla twojego kociaka. Poproś weterynarza aby zademonstrował, jak właściwie i konfortowo dla kota zastosować lek. Nie zapomnij regularnie sprawdzać pod kątem pcheł wszystkie swoje zwierzęta domowe oraz otoczenia, aby zapewnić przestrzeń „wolną od pcheł”.
Czy pchły u kotów mogą przenosić się na ludzi? Co robić, gdy znajdziesz pchły w swoim domu?
Czy pchły mogą przenosić się z kotów na ludzi i czy jest to niebezpieczne? Pcheł nie należy bagatelizować, ponieważ mogą one przenosić choroby niebezpieczne również dla czlowieka. Choć ludzie nie są najlepszymi żywicielami dla pcheł – brak gęstego futra, aby złożyć jaja – zazwyczaj są traktowani jako „rozwiązanie tymczasowe„. Mimo to, problem pcheł jest dla nas uciążliwy, ponieważ gdy dostaną się do naszej przestrzeni życiowej, szybko się w niej zadomowiają.
Zwalczanie pcheł w domu
Pchły rozprzestrzeniają się po pomieszczeniach mieszkalnych w celu składania jaj i rozmnażania się. Szczególnie popularne są zakamarki, które stanowią doskonałą kryjówkę: dywany, pościel, tapicerka i ulubione przytulne miejsca twojego kota. Jednak bez względu na to, gdzie odkryjesz pchły, aby się ich pozbyć, musisz przeprowadzić kompleksowe czyszczenie i dezynfekcję. W specjalistycznych sklepach dostępne są produkty, które zabijają nie tylko pchły, ale także jaja i larwy.
Zapobiegaj pchłom u kotów
Możesz zapobiegać pojawieniu się pcheł u kota. Regularnie sprawdzaj sierść, zwłaszczajeśli kot długo przebywał na zewnątrz – dokładnie oglądaj jego ciało. Sprawdzaj również miejsca, które są trudnodostępne. Możesz połączyć tę czynność z głaskaniem, co sprawi, że będzie to przyjemne doświadczenie dla kota, który da się w ten sposób badać dłużej. W sklepach specjalistycznych lub aptekach dostępne są również środki do odstraszania pcheł. Zanim jednak sięgniesz po dany produkt, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Obroża przeciw pchłom dla kotów
Obroże przeciwpchelne mogą pomóc w zwalczaniu pcheł u kotów. Zawierają one sztuczne lub naturalne substancje, które mają odwodzić pchły od uznania kota za atrakcyjnego żywiciela. Problem w tym, że obroże dla kotów są uciążliwe. Dla cierpliwych, spokojnych kotów nie stanowią one problemu. Jednak większość pozbywa się denerwującej obroży tak szybko, jak to możliwe, co w najgorszym przypadku prowadzi do skaleczeń lub podduszeń. Na każdego pasożyta znajdzie się lekarstwo. Skorzystaj z linka i dowiedz się, co pomaga w walce z kleszczami:
Czy można zwalczyć kocie pchły domowymi sposobami?
Niektóre koty są uczulone na przeciwpchelne produkty chemiczne. W takim przypadku należy zastosować rozwiązania naturalne.
WSKAZÓWKA: Domowe sposoby na odstraszenie pcheł to m.in.
- Ocet
- Eukaliptus
- Ziemia okrzemkowa
- Rosmaryn
- Cytryna
- Olejek z drzewa herbacianego
Cytryna do odstraszania pcheł u kotów
Jak działa cytryna jako środek chroniący przed pchłami u kotów? Przekrój kilka cytryn (maksymalnie trzy), zagotuj w wodzie i odcedź. Następnie pozostaw napar do ostygnięcia i przelej do butelki z rozpylaczem. Lekko spryskaj sierść kota uzyskaną miksturą, a następnie dobrze ją wyczesz. Należy uważać, aby podczas spryskiwania woda nie dostała się do oczu kota!
Ocet jabłkowy do odstraszania pcheł u kotów
Można także wypróbować ocet jabłkowy do odstraszania pcheł, ponieważ nie znoszą one jego zapachu. Zmieszaj ocet i wodę w takich samych proporcjach: trzy filiżanki octu na trzy filiżanki wody. Przelej mieszankę do czystej butelki z rozpylaczem i spryskaj sierść kota. Uważaj, aby mikstura nie dostała się do oczu kota. Następnie wyczesz sierść ponownie i gotowe.
Olej kokosowy do odstraszania pcheł u kotów
Olej kokosowy jako naturalny środek przeciwpchelny , zawiera kwas, który odstrasza i zwalcza pchły. Najlepiej kupować wysokiej jakości organiczny naturalny olej kokosowy. Rozetrzyj niewielką ilość w dłoniach i nałóż na sierść zwierzęcia.
Zapobieganie pchłom w domu
Możesz zapobiec pojawieniu się pcheł w twoim domu, jeśli będziesz regularnie przeprowadzać gruntowne sprzątanie. Obejmuje to odkurzanie przy pomocy odkurzacza, zdolnego do usuwania sierści zwierząt. Dokładnie wyczyść także kanapę, poduszki, koce.Pamiętaj o ulubionych miejscach twojego kota. Upierz legowisko mruczka w pralce, używając delikatnego detergentu. Wyczyść również kuwetę i miski na karmę: