Rozumiesz, co mówi i robi twój kot?
Czy zawsze wiesz, co kot chce ci powiedzieć, albo dlaczego zachowuje się w określony sposób?
Nauka obcego języka to dzisiaj bułka z masłem!
Można wybierać z oferty ponad 50 języków: większość szkół językowych dla dorosłych organizuje kursy na różnych poziomach – od początkującego po zaawansowany. Ale czy ktokolwiek uczęszczał na kurs „kociego języka”?
Z tego postu dowiesz się nie tylko, jak odszyfrowywać, co mówi twój kot, ale także jak prawidłowo interpretować jego zachowanie.
Jakie komunikaty kryją się za wyrazem pyszczka, ułożeniem ogona lub uszu? Wiedza gratis! Pełny kurs komunikacji w kocim języku nie będzie kosztował ani grosza, jedynie trochę czasu.
Zrozumienie kociej mowy ciała
Koty mają własny język.
W odróżnieniu od ludzi nie używają słów, ale komunikują się z otoczeniem za pomocą ciała i dźwięków.
Jeśli wiesz, jak interpretować wyraz kociego pyszczka i mowę ciała, lepiej zrozumiesz swojego czworonożnego przyjaciela.
Za pomocą określonych ruchów, gestów i wyrazu pyska kocia mowa ciała przekazuje bardzo czytelne komunikaty. Ciało kota zawsze komunikuje coś rzeczywistego. To nie twoja wyobraźnia.
Oczywiście każdy kot ma indywidualną osobowość. Ona także znajduje odzwierciedlenie w mowie ciała. Chociaż istnieją pewne uogólnienia, u wszystkich kotów obserwuje się podobne zachowania wyraźnie wskazujące na określone uczucia i frustracje zwierzęcia.
Źródło:
Fressnapf (2018): Körpersprache bei Katzen – Signale erkennen, [YouTube-Video.], publikowany na 11.04.2018,https://www.youtube.com/watch?v=0s-AcCDNlA0&feature=youtu.be, udostępniony w dniu 20.12.2019
O czym informuje nas położenie kociego ogona
Bardzo dużą rolę odgrywa ogon. Stanowi rodzaj sygnalizatora, widocznego nawet z daleka.
Jeśli, gdy wracasz do domu, kot biegnie do ciebie z wyprostowanym do góry ogonem (1) wiedz, że jest w dobrym nastroju i cieszy się na twój widok.
Nawet lekko drżący, podniesiony (2) ogon oznacza zadowolenie, ale też wskazuje, że kot jest na swoim terytorium.
Uważaj, jeśli koci ogon jest zagięty, a jego końcówka skierowana w dół (3). Kot jest niespokojny i gotowy się bronić, jeśli poczuje zagrożenie.
Jeśli ogon wygląda jak szczotka do kurzu (4) – nastroszony i sztywny – kot chce zrobić wrażenie na ewentualnych przeciwnikach i odstraszyć ich.
Podkulony ogon (5) zawsze oznacza strach.
Jeśli kot swobodnie owija ogon wokół swojego ciała (6), informuje cię, że czuje się spokojny i odprężony.
A tak to wygląda w praktyce:
Jestem szczęśliwy albo podekscytowany
Jestem uczuciowy i szukam miłości
Jestem napięty i poirytowany
Jestem gotowy do działania
Jestem gotowy do działania
Jestem agresywny i zadziorny
Co wyrażają oczy kota
Jedno spojrzenie wyraża więcej niż tysiąc słów…
„Zapomniałeś/aś o mnie? Koniecznie potrzebuję głaskania!”
Z kocich oczu wyczytasz wszystko!
Oprócz mowy ciała, oczy stanowią ważny środek komunikacji niewerbalnej. Nie wpatruj się wyłącznie w oczy, ale połącz ich wyraz z językiem ciała, wyrazem pyszczka i kontekstem.
Jakie ogólne wrażenie sprawia kot?
Długi kontakt wzrokowy w kocim świecie nie oznacza przyjaznego nastawienia, ale służy odstraszeniu. Kot, który długo wpatruje się w drugiego kota zwiastuje kłopoty, lepiej więc mieć się na baczności!
Krótki kontakt wzrokowy, niczym puszczenie oka, jest znacznie bardziej przyjazny. Jeśli kilkakrotnie mrugniesz do swojego kota, a on odpowie ci w ten sam sposób, w kocim języku oznacza to wymianę uśmiechów.
O czym informuje nas ułożenie kocich uszu
Kocie uszy są cudownie miękkie, niezwykle elastyczne i bardziej czułe niż uszy psa!
Małżowiny uszu kota są dużymi, ruchomymi lejkami, wyposażonymi w 64 mięśnie (32 mięśnie w każdym uchu), które umożliwiają ustawianie uszu we wszystkich kierunkach z prędkością błyskawicy. Nie muszą nawet poruszać głową.
Dzięki uszom koty mają doskonały słuch i sprawnie się komunikują.
Przypatrz się, jak zmienia się ułożenie uszu kota w zależności od jego nastroju. Uszy w połączeniu z wyrazem oczu i mruczeniem są ważnym wskaźnikiem nastroju futrzaka,. Mimika kociego pyszczka to wypadkowa wszystkich powyższych aspektów.
Chcę się bawić albo iść na polowanie
Jestem szczęśliwy i zadowolony
Boję się i będę się bronić
Jestem nieszczęśliwy i zły
Interpretowanie wyrazu kociego pyska
Oprócz mowy ciała, nasze koty wyrażają emocje za pomocą mimiki.
Jaki jest wyraz kociego pyszczka i co to oznacza?
W przypadku kota może to oznaczać coś zupełnie innego niż u ludzi. Koty od dzieciństwa uczą się interpretować kocią mimikę. Koty bacznie obserwują swoich rodziców i szybko orientują się, co myśleć, patrząc na stojące przed nimi zwierzę.
Jest to ważne, ponieważ w ten sposób uczą się poprawnie interpretować mimikę innych kotów.
Czy obcy kot jest w dobrym nastroju czy lepiej brać nogi za pas?
Naukowcy posługują się systemem CatFACS (Systemem Kodowania Kociej Mimiki), aby sklasyfikować kocią mimikę. Ruchy których mięśni kociego pyszczka odpowiadają za poszczególne uczucia?
Dzięki w/w systemu kodowania, można zinterpretować ruchy mięśni kociego pyszczka. Z wyrazu kociego pyska można wyczytać trzy główne emocje – zainteresowanie, frustrację lub strach.
Źródło: www.sciencedirect.com, dostęp z dn. 06.12.2019 r.
Co mówi mój kot?
Koci język nie ogranicza się tylko do zwykłego „miau„.
Koty wydają przeróżne dźwięki, a oprócz tego każdy kot ma swój indywidualny żargon. Każdy kot mówi po swojemu.
Wśród kotów, podobnie jak wśród ludzi, znajdują się zarówno bardzo gadatliwe, jak i ciche jednostki.
Czasami mają to we krwi, jako cechę charakterystyczną dla danej rasy.
Sposób komunikowania się kota zależy jednak od częstotliwości kontaktów z innymi kotami w jego otoczeniu. Koty żyjące wyłącznie w pomieszczeniach rzadziej się komunikują, bo rzadziej mają ku temu powody.
Są jednak takie, które chętnie rozmawiają ze swoimi ludźmi. W ten sposób rozwijają określony repertuar zachowań i dźwięków zarezerwowanych wyłącznie do kontaktów z ludźmi. Klasycznym dźwiękiem wydawanym przez kota jest miauczenie – ekstra środek wyrazu tylko w kontaktach z ludźmi.
Kot miauczy
Miauczące kocięta wołają swoją mamę: „Jeść, pić, pomocy!”
Dorosły kot, który miauczy, szuka u nas pomocy.
W zależności od tego, jak brzmi miauczenie, może ono oznaczać:
pełne ekscytacji, zachwytu:
głośne, energiczne:
żałosne, smutne:
delikatny szept:
„Cieszę się, że tu jesteś!”
„Nakarm mnie/ pobaw się ze mną!”
„Potrzeba mi czegoś/ coś mnie boli!”
„Przytul mnie!”
Źródło:
Fressnapf (2019): Warum miauen Katzen?, [YouTube-Video.], publikowany na 30.01.2019, https://www.youtube.com/watch?v=Irf74BGUr2k&feature=youtu.be, udostępniony w dniu 20.12.2019
Czemu koty syczą
Koty są mądre i zwykle unikają spotkań, które kończą się zaciętą walką. Wolą unikać konfrontacji. W ten sposób oszczędzają energię i unikają zranienia.
Ale czasami nie da się tego uniknąć i kot musi zmierzyć się z sytuacją, z której nie ma ucieczki. Jest tylko jedno wyjście: wyraźne ostrzeżenie.
To ostrzeżenie brzmi: „Stój! Ani kroku dalej!”
„Za blisko podchodzisz. Czuję się przyparty do muru… Teraz się wycofam, a ty lepiej zejdź mi z drogi, żebym nie musiał przejść do poziomu 2: atak! Ale tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości”.
Syczenie nie oznacza, że atak jest nieunikniony, ale że sprawy zaszły za daleko dla małego, rozzłoszczonego tygrysa.
Nie zbliżaj się! „Chyba widać, że przerażający ze mnie przeciwnik!”
Co oznacza kocie mruczenie
Głaskanie, przytulanie, drzemki to to, co koty lubią najbardziej!
Wtedy mruczą jak szalone. Chwilami nieco ciszej i delikatniej, a po chwili znowu głośno. Nawet jeśli kot nie czuje się najlepiej, czasami możesz usłyszeć jego mruczenie.
Mruczenie stanowi niezwykle złożoną formę komunikacji. Kocięta muszą ćwiczyć do czasu, aż ich układ nerwowo-mięśniowy osiągnie dojrzałość i dopiero wtedy wydobędą z siebie prawdziwy „mruk”. Natężenie takiego dźwięku może sięgać nawet 28 Hz!
Źródło:
Fressnapf (2018): Warum schnurren Katzen?, [YouTube-Video.], publikowany na 10.10.2018, https://www.youtube.com/watch?v=Y1Q3TOhjtuM&feature=youtu.be, udostępniony w dniu 20.12.2019
Takie „wibracje całego ciała” służą nie tylko do komunikacji, ale też kociemu zdrowiu. Mruczenie reguluje, koi i łagodzi ciało i umysł.
Ma korzystny wpływ nie tylko na naszych czworonożnych przyjaciół, ale także na miłośników kotów.
Mruczenie powoduje uwalnianie w naszym ciele hormonu szczęścia.
Czemu mój kot jęczy
Jeśli kot czuje się niekomfortowo, wydaje dźwięki przypominające jęk albo skowyt.
Potrzebuje pomocy i wydaje takie dźwięki wołając o nią.
Mogą się one przerodzić w przeraźliwy krzyk.
Być może twój kot czegoś się boi, albo przytrafiło mu się coś złego i jest ranny.
Trzeba to koniecznie sprawdzić! Jeśli kot się rozzłości albo coś mu się stanie (przykre zdarzenie, efekt terapii lekami itp.), potrafią głośno wyrażać swoją frustrację.
No i jeszcze namiętność… ????
Marcujące się koty potrafią zachowywać się naprawdę głośno zarówno przed jak i w trakcie kopulacji. Wydawane przez nie dźwięki mogą przerażać, ale są naturalnym elementem kociego rytuału godowego.
Gruchanie kota
Kocie gruchanie nie zawsze będzie takie samo.
Może przybierać różne formy.
Wszystko zależy, do kogo jest skierowane. Będzie mieć różne znaczenie, w zależności od kontekstu.
– Tak czy inaczej, zawsze ma pozytywny wydźwięk!
Gruchanie kota nie oznacza, że przeistoczył się w gołębia, ale że jest w siódmym niebie! Miękki ton to sygnał, że rozkochany kot nie miałby nic przeciwko bliższemu spotkaniu.
Gruchająca kocia mama zaprasza dzieci do siebie na posiłek: początkowo karmi je własnym mlekiem, a później, gdy dorosną i mogą spożywać stałe pokarmy – serwuje porcję mięsa.
Kot, który podczas przyjaznego powitania grucha do ciebie, mówi, że cieszy się na twój widok. Jest szczęśliwy, że dotrzymujesz mu towarzystwa.
Interpretowanie kociego zachowania
Koty informują nas o swoich emocjach nie tylko za pomocą dźwięków.
Używają do tego celu także całego ciała.
Kocia mowa ciała diametralnie różni się od mowy ciała innych zwierząt.
Na przykład pies wyraża dobry nastrój merdając ogonem. Lepiej nie wchodzić w drogę kotu, który nerwowo macha ogonem na boki. W przeciwieństwie do szczekającego psa, kot informuje, że nie ma nastroju do zabawy, czuje napięcie i zdenerwowanie.
Nieporozumienia zdarzają się często chyba, że zwierzęta znają siebie nawzajem i swoich domowników i potrafią się ze sobą dogadać.
Różne dźwięki: na przykład w przypadku kota to przyjemne mruczenie, a w przypadku psa – złowrogi warkot. (Ale są psy, które potrafią mruczeć… Niewiarygodne, lecz prawdziwe!)
Wymaga to zaufania i doświadczenia.
Mój kot pokazuje brzuszek
Czy twój kot lubi kłaść się na grzbiecie i pokazywać brzuszek?
Czy przewraca się na grzbiet?
Bingo – szóstka z zaufania!
Brzuch jest zazwyczaj najlepiej chronioną przez zwierzę częścią ciała.
Jeśli kot bezwarunkowo ci ufa, pokaże ci brzuch, a czasami pozwoli dotknąć tę wrażliwą okolicę swojego ciała.
Ale uważaj – nawet jeśli głaszczesz kota w przypływie serdeczności, możesz dostać ostrzeżenie w postaci pacnięcia łapą!
Bacznie obserwuj kota i przerwij głaskanie, jeśli wyczujesz, że jego nastrój stopniowo zmierza ku podenerwowaniu.
Niektóre koty w ogóle nie lubią, gdy dotyka się je po brzuchu: „Możesz popatrzeć, ale nie dotykaj!” Taki komunikat oznacza, że kot ci nie ufa! Okazuje to po prostu na swój sposób.
Jeśli znasz swojego kota od dłuższego czasu, będziesz wiedzieć, które okolice jego ciała są szczególnie wrażliwe i w związku z tym należy je omijać podczas głaskania. Wpłynie to dobrze na waszą miłość i całkowitą lojalność. Nie zepsuj tego!
Mój kot czyści siebie i innych
Czy twój kot od czasu do czasu zabiera się za pielęgnowanie ciebie?
Jeśli postanawia podarować ci taki zabieg, daje znak, że cię lubi i że do niego należysz. Oznacza cię w ten sposób, jako członka rodziny.
Jesteś ważny/a!
Poza tym, zapewniasz mu dach nad głową i jedzenie, więc naturalne jest, że musi o ciebie zadbać. Jeśli miałeś/aś kontakt z zapachami, które są dla kota dziwne lub nieprzyjemne, będzie próbował je wyeliminować lizaniem.
Jedynym wyjątkiem jest zapach potu.
Ludziom nie wydaje się przyjemny, wprost przeciwnie niż kotom o wrażliwym węchu. Kotu nie tyle odpowiada zapach potu, co słony smak, jaki zostawia na twojej skórze.
Mój kot mruga
Koty potrafią porozumiewać się oczami, nie mówiąc ani słowa.
Gdy twój domowy tygrys mruga do ciebie – najpierw szybko zamykając oczy, a potem powoli je otwierając – informuje, że dobrze mu z tobą.
W przypadku kotów, mruganie stanowi wyraz zadowolenia i formę czułego kontaktu wzrokowego.
Gdyby miały zamiar zaatakować, ich wzrok byłby skupiony; w takiej sytuacji kot nie mruga i nie jest rozluźniony. Twój kot porozumiewa się mrugając, a więc spokojnie – nie ma nic złego na myśli.
Możesz odpowiedzieć w ten sam sposób: Nie patrz mu prosto w oczy, tylko zamrugaj.
Będzie wiedział, że też go kochasz i cieszysz się, że jesteście razem.
Koty mrugają także, aby wyczuć sytuację: Każdy, kto mruga, wyraźnie sygnalizuje, że nie dąży do sprzeczki: chce pokojowego rozwiązania.
Mój kot się łasi
Od zarania dziejów koty komunikują się w niewidzialny i nieodgadniony sposób.
Nie ma w tym jednak nic tajemniczego ani nadprzyrodzonego – wyjaśnienie tkwi w biochemii.
Feromony to substancje chemiczne wytwarzane przez organizm kota i używane do wysyłania informacji lub wpływania na zachowanie.
Różne gruczoły w kocim ciele wydzielają substancje będące nośnikami komunikatów. Każda substancja zapachowa ma swoje określone znaczenie; kot oznacza nią strategiczne miejsca za pomocą pyska (brodą i policzkami), łap lub moczu.
Jeśli kot ociera się o ciebie brodą lub głową, wiedz, że ci schlebia: Jesteś jego ulubieńcem!
Ponieważ cię lubi, znakuje cię swoim zapachem, wysyłając innym kotom komunikat: „Mój człowiek! Należy do mnie, co na pewno łatwo poczuć. A więc łapy precz!”
Mój kot drapie
Nie wszystkie koty to słodkie kociaki o miękkich łapkach.
Kociarze mogą się o tym przekonać, gdy ich ulubiony fotel zostanie pocięty na pasy. Koty stale personalizują i dekorują wnętrza swojego domu „na własną łapę”.
Dlaczego tak robią?
Pazury należą do najważniejszych kocich narzędzi. Są kotu potrzebne do chwytania i trzymania ofiary, wspinania, skakania i znakowania terytorium.
Kot musi mieć „meble”, aby oznakować swój teren. Najlepiej kupić specjalne wyposażenie dla kota, na przykład drapak. Jego szorstka powierzchnia stawia wystarczający opór pazurom i stanowi optymalne miejsce na kocie zapachy. Jednocześnie kot pielęgnuje i ostrzy pazury, ponieważ łatwo może zdrapać zużytą tkankę – pustą pochewkę pazura.
Masz ochotę sprawić sobie dizajnerskie meble albo zrobić remont? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym twoje meble i wyposażenie wnętrza mają szansę przetrwać:
Mój kot się chowa
Kocie, kotku, kiciuuuuuuuuu!?
Gdzie on poszedł?
Koty lubią się chować. Oczywiście najlepiej w miejscach, w których niekoniecznie byś się ich spodziewał/a –
w szufladach, torbach, suszarkach bębnowych czy pudełkach. To tylko przykłady ulubionych kryjówek.
Nie ma za ciasnych kryjówek!
Niewiarygodne, gdzie potrafią się zmieścić te małe puchate kulki.
Koty są zwinne. Jakby miały gumowe kości. Wcisną się wszędzie, gdziekolwiek zapragną…
Tutaj czują się bezpieczne i chronione. „Nie widać mnie, nie słychać, a w ciemności jest przytulnie i ciepło”.
W pewnym sensie chowanie się jest pierwotnym instynktem. Warto zachęcać do tego kota.
Zazwyczaj wracają do tych samych kryjówek.
Jeśli jednak twój kot wybiera położone wysoko kryjówki, jest to sygnał alarmowy. Oznacza bowiem, że coś kota stresuje w jego otoczeniu. Zdecydowanie trzeba to sprawdzić.
Mój kot przynosi prezenty
Jeśli twój koci przyjaciel ma możliwość wychodzenia na zewnątrz, prawdopodobnie wiesz, o czym mowa.
Przed drzwiami często znajdujesz prezenty!
Uważnie patrz pod nogi wychodząc z domu! Istnieje bowiem ryzyko, że wdepniesz w „prezent”, bo raczej nie spodziewasz się zwłok leżących przed drzwiami twojego domu o bladym świcie! Musisz liczyć się z koniecznością zorganizowania szybkiego pochówku, właśnie wtedy, gdy się spieszysz.
Prezenty bywają rozmaite: martwa mysz, szczur, czasami ptaszek.
Całe, bez głowy, albo tylko fragment ciała. Zdarza się, że kot serwuje ci jeszcze żywą ofiarę. Jeśli masz pecha, ofiara zwieje ci do domu, a ty popędzisz za nią.
Ponieważ nie jesteś tak sprawnym łowcą, jak twój kot, polowanie może trwać godzinami…
Czasami kot zasypuje cię prezentami przez długi czas.
Ciesz się: to element waszej przyjaźni!
Jesteś wybrańcem!
Kot informuje cię, że cię lubi i zależy mu na tobie. Nie dzieli się ofiarą z nikim innym.
Mój kot szaleje
Kot biega jak wściekły – czasami nie da się go powstrzymać.
Gdy koty dopadnie radość życia albo pragnienie zabawy – szaleństwo na całego!
Wariują, jakby ugryzła je tarantula.
Albo w jednej chwili turlają się po podłodze jak szalone, aby za moment wskoczyć gdzieś wysoko.
„Pobawisz się?” Kot, który chce cię zachęcić do zabawy, będzie cię zaczepiać.
Delikatnie dotknie łapką twojego rękawa lub nogawki, ręki lub nogi…
… ale pazury (raczej) będą schowane!
Jak prawidłowo interpretować koci język
Co dokładnie próbuje powiedzieć ci kot? Czy wyczuwasz, kiedy twój kot jest szczęśliwy, zdenerwowany albo zaniepokojony?
Niełatwo ocenić, co w danym momencie czuje kot.
Ale po czasie zorientujesz się, czego chce twój futrzak. Wciąż zdarzają się chwile zaskoczenia?
To dlatego, że zinterpretowanie kociego języka bywa niełatwe.
Nawet subtelne zmiany zachowania często wskazują na zmienne odczucia, które nie zawsze da się od razu rozpoznać. Prędzej zauważymy gwałtowne niż niepozorne zmiany.
Jeśli znasz kocie środki wyrazu, łatwiej rozumiesz, jak czuje się twój kot.
Jak koty okazują uczucia?
Jeśli stale masz za sobą futrzany cień, istnieją dwie możliwości. Albo nie golisz się od długiego czasu, albo jesteś kocią miłością.
Oczywiście istnieją koty, które nie będą chodzić za człowiekiem krok w krok, mimo, że go uwielbiają. To kwestia osobowości; niektóre mruczki są z natury bardziej wycofane.
Czy kot wykonuje na tobie zabiegi pielęgnacyjne? Czy kot cię liże?
Jeśli kot cię myje oznacza to, że jesteś traktowany/a jak prawdziwy członek rodziny. Gdy kot cię wylizuje, usuwa obce zapachy z twojej skóry i zastępuje je znanymi zapachami swojej rodziny. Należysz do niego i wszyscy powinni o tym wiedzieć.
Kolejnym dowodem miłości, często mylnie interpretowanym przez ludzi, jest czułe podgryzanie palców u rąk lub nóg.
Nie bój się – takie „miłosne kąsanie” zwykle bywa delikatne, nie boli i nie zostają po nim ślady.
Jak koty okazują zaufanie?
Czas na chwilę przerwy. Koty lubią częste drzemki w ciągu dnia.
Miejsce, w którym kot zwinie się na drzemkę musi być bezpieczne, bez czyhającego za rogiem niebezpieczeństwa.
Gdy ukochany kiciuś wybierze ciebie na swoje miejsce do spania, to znaczy, że ci ufa…
– i oddaje się całkowicie pod twoją opiekę.
Jak koty okazują ból?
Niełatwo jest stwierdzić, że kota coś boli, bo zwykle głośno nie jęczy. Jeśli kot odniósł obrażenia, natychmiast zauważysz, że coś z nim nie tak.
Jeżeli kot wychodzący poza dom nagle wraca o dziwnej porze, chowa się, jest osowiały albo rozpaczliwie miauczy, możesz mieć pewność, że coś mu dolega.
Kot, który zwykle rzuca się na jedzenia, a nagle przez kilka dni nie podchodzi do miski, też nie jest w kondycji. Kot wytrzyma bez jedzenia kilka dni. Ale lepiej miej go na oku i zabierz do weterynarza, jeśli sytuacja się nie poprawi albo nawet pogorszy.
Jak koty okazują smutek?
Czy koty opłakują ludzi albo koty, których nie ma przez dłuższy czas albo odeszły?
Nie ma naukowych dowodów, ale jesteśmy przekonani, że koty odczuwają żałobę. Przeżywają stratę, każdy na swój sposób. Koty potrafią być smutne. Dostrzeżesz to, jeśli znasz swojego kota.
Uczucia i zachowanie smutnego kota niewiele różnią się od przeżywania smutku przez ludzi.
Koty szukają osoby, której nie ma, nie bawią się, wybierają samotność, nie chcą wychodzić z domu, jedzą mniej albo zupełnie tracą apetyt.
Inne gorzej śpią, są podenerwowane, zniecierpliwione, a nawet mogą stać się agresywne.
Mogą zaprzestać pielęgnacji i zaniedbać sierść.
Jak koty okazują strach?
Jeśli kot się boi, łatwo to wyczytać z wyrazu jego pyszczka. Wydaje się jakby węższy i skurczony do środka – od uszu po końcówki wąsów. Przyjmuje opływowy kształt ciała i napina mięśnie. Cały czas gotowy do reakcji: ucieczki, albo – jeśli nie będzie wyjścia – ataku!
Syczy, początkowo delikatnie, później głośniej, aż do wrzasku, gdy sytuacja stanie się na tyle trudna, że trzeba będzie się bronić. Wtedy kot sięga po broń – pazury.
Jak zamaskowany łowca – skulony i przyczajony przy ziemi – koty doskonale wtapiają się w otoczenie. Gdy tylko zechcą, potrafią stać się niewidzialne. Na łące czy zaoranym polu kot jest praktycznie niewidoczny. O jego obecności świadczą tylko błyskające oczy.
Jeśli kot czuje zagrożenie lub strach, widać to po jego ogonie – jest nastroszony jak szczotka do kurzu.
Jak zyskać zaufanie przestraszonego kota?
Jak koty okazują chęć zabawy?
Inteligentne ssaki potrafią się bawić, a koty robią to nawet w zaawansowanym wieku!
Dla małych kociąt zabawa jest szkoleniem przygotowującym do życia.
W czasie zabawy uczą się obchodzić z przyjaciółmi, wrogami i ofiarami.
Zabawa w zaawansowanym wieku utrzymuje ciało i umysł w dobrej formie. Gdy kot się z tobą bawi, pokazuje, że ceni twoje towarzystwo i całkowicie ci ufa. Bardzo was to zbliża.
Jeśli kot obnaża zęby będąc w domu, a następnie biegnie w twoją stronę, możesz przyjąć, że jest w zabawowym nastroju. Pozycja leżąca (wszystkie łapy wyciągnięte) albo czołganie również w języku niektórych kotów oznaczają zaproszenie do zabawy. Kot, który delikatnie dotyka albo puka łapką w twoje nogi, prosi o wspólną zabawę.
A może fetyszem twojego kota są buty? Jeśli tak, spodziewaj się nagłego nalotu i szturmu na sznurówki, gdy będziesz zakładać albo zdejmować buty…